Filantropi trebaju podršku medija

Kompanije iz regije predstavile su na konferenciji uspješne primjere korporativne filantropije (Al Jazeera)

Piše: Fahrudin Smailović

Kako bi se stvorila mogućnost za dijalog između osoba kojima je potrebna pomoć i donatora, a filantropija koristila za dobrobit građana i društva, potrebna je bolja saradnja između organizacija civilnog društva i medija.

To je jedan od zaključaka regionalne konferencije Filantropija na Zapadnom Balkanu i Turskoj: investicija za budućnost, koju je organizirala Tehnička podrška organizacijama civilnog društva (TACSO) u Beogradu.

Brojni stručnjaci iz regije su tokom trodnevne konferencije razmatrali načine kako da se uvećaju kapaciteti organizacija civilnog druptva, te kako podržati uspostavljanje okruženja koje će omogućiti veće mogućnosti za održivost tih organizacija i njihov doprinos društvima zemalja regije.

Predstavnici medija na jednoj od sesija analizirali su kvalitet medijskog izvještavanja o filantropiji.

Istaknuto je da vijesti o humanitarnim aktivnostima ne privlače pažnju publike, zbog čega im mediji ne daju dovoljno prostora.

Učesnici diskusije saglasili su se da je za unapređenje izvještavanja o filantropskim aktivnostima potrebno više faktora, poput obrazovanja novinara, kreiranja i održavanja veza dobrotvornih organizacija sa medijima, te uspostavljanja nagrada medijskim kućama i novinarima za filantropiju.

Nagrada Preventu

Kompanije iz regije predstavile su na konferenciji uspješne primjere korporativne filantropije.

Bosanskohercegovačka Prevent grupacija dobitnik je nagrade za korporativnu filantropiju. Aida Salkić, predstavnica Preventa istakla je da ta grupacija godišnje izdvaja do 10 posto ukupnog prihoda u svrhu društveno odgovornog djelovanja.

Prevent posebnu pažnju poklanja razvoju lokalne zajednice i mladih.

“Afirmišemo mlade i talentovane ambasadore Bosne i Hercegovine te im pomaže na putu ka ostvarenju snova. Kroz podršku Fondaciji Hastor, Prevent stipendira preko 1300 osnovaca, srednjoškolaca i studenata ugroženih kategorija. Na ovaj način želimo graditi bolju budućnost BiH te jačati kompletno društvo” istakla je Salkić.

Svoj koncept društveno-odgovornog djelovanja predstavila je i kompanija Adriatic Marinas – Porto Montenegro iz Tivta.

Brojni izazovi

Ova kompanija je, kao drugačiji koncept društvene odgovornosti uvela je program “Zajedno za zajednicu”, u kome zaposleni dobijaju slobodan dan kako bi učestvovali u akcijama u gradu, koje organizira i finansira kompanija, u saradnji sa gradskim institucijama – od uređenja dječjih igrališta, škola, brojnih ekoloških akcija, preko rekonstrukcije sportskih terena i parkova, rekla je Kristina Škanata, predstavnica crnogorske kompanije.

Organizator konferencije, TACSO, ističe da je ova konferencija prva te vrste, jer je okupila organizacije civilnog društva, predstavnike vlada, individualne i korporativne filantrope i predstavnike medija koji su aktivni u ovom području, iz zemalja Zapadnog Balkana i Turske na regionalnom nivou.

Konferencija je organizirana u bliskoj saradnji sa Catalyst Balkans koji radi na unapređenju razvoja filantropije kroz sakupljanje, analizu i objavljivanje o filantropskom darivanju, uvodeći inovativna sredstva za davanje i promoviranje kolaboracije u filantropskom sektoru.

Zaključeno je da se organizacije civilnog društva i dalje suočavaju sa brojnim izazovima – od zakonodavstva u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj koje motivira ili stimulira filantropsko davanje, stvaranje, održavanje i prepoznavanje filantropske kulture u ovim zemljama.

Organizator vjeruje da će ova konferencija pomoći da se identificira šta su neophodne promjene i potrebne akcije za unapređenje trenutnog statusa.

Izvor: Al Jazeera


Reklama