RH: Počela konverzija kredita u francima

Nakon što je Hrvatska narodna banka tražila izmjenu spornih aneksa ugovora o konverziji kredita u švicarskim francima, dvije od tri komercijalne banke, koje su ih slale, to su i učinile. Njima su pokušale – u slučaju po njih povoljne odluke Ustavnog suda Hrvatske – naknadno poništiti konverziju kredita. Dužnici su zadovoljni, ali upozoravaju i na druge probleme.

Ministar financija Hrvatske Boris Lalovac jedan je od oko 50.000 hrvatskih dužnika u švicarskim francima. I on je na kućnu adresu dobio novi izračun. Već dugo je ljut na bankare. Takvog je raspoloženja i stigao u HNB, na sastanak s guvernerom.

“Moram priznati, ovako na prvu, da sam jako iznenađen bahatošću banaka, jer imaju odluku Ustavnog suda o onoj klauzuli koju su oni stavili. Također, oni imaju mišljenje Ministarstva financija i pravosuđa, međutim, bez obzira na to da su oni u pravu, da nitko u ovoj državi ne postoji nego samo oni”, kaže Lalovac.

Tri od osam banaka koje su nudile kredite u švicarskim francima dužnicima su poslale sporan aneks ugovora. U njemu piše da se u slučaju rušenja zakona na Ustavnom sudu, kojim se omogućila konverzija kredita u eure, konverzija poništava. HNB je zatražila da banke izmijene sporne dodatke ugovora o kreditu.

Dvije banke izmijenile anekse

“Te odredbe mogu biti suprotne propisima kojima se štite prava potrošača. HNB će, korištenjem svojih supervizijskih mjera, ispitati postupaju li banke sukladno zakonu”, kaže se u saopćenju HNB-a.

Erste i Raiffeisen banka odmah su izmijenile anekse. Iz Hypo banke nismo dobili odgovor. Ne postupe li isto, prijeti im kazna do 26.000 eura. U udruzi “Franak” zadovoljni su reakcijom HNB-a.

“To je pomak kojeg ne bi bilo da mi nismo reagirali na te anekse, jer ljudi su nama dostavljali materijale”, kaže Goran Aleksić iz “Franka”.

Najveći im je problem, kažu, što ne mogu provjeriti kretanje kamatnih stopa na kredite u eurima. Žale se da su previsoke, a s time se slaže i ministar financija.

“Oni danas nude građanima kamatne stope od šest i po do sedam posto. A istim nekim drugim građanima, u redovnim procesima, nude po pet do šest posto. Znači, jedna potpuna nekonzistentnost i mislim da pokušavaju opet loviti u mutnom”, rekao je Lalić.

I dok se konverzija kredita, uz mnogo poteškoća, ipak provodi, konačnu odluku donijet će Ustavni sud. Osam banaka i četiri fizičke osobe podnijele su ustavnu tužbu za rušenje zakona koji su omogućili konverziju kredita iz franaka u eure, izvještava reporterka Al Jazeere Ivana Brkić Tomljenović.

Izvor: Al Jazeera


Reklama