Liječenje izvan BiH: Fond solidarnosti čeka uplate

Vlada entiteta Federacija Bosne i Hercegovine i ove je godine donijela odluku da se dio prihoda od igara na sreću usmjeri na liječenje oboljelih izvan granica Bosne i Hercegovine. Iznos koji bi Vlada iz budžeta trebala isplatiti Fondu solidarnosti, iz kojeg se finansiraju odlasci na liječenje oboljelih, nije veliki. Iako neznatna sredstva, Fond solidarnosti od Vlade Federacije nije ih dobio pune tri godine.
Roditeljska kuća će uskoro biti završena. Projekt udruženja građana Srce za djecu oboljelu od raka pomogli su domaći, ali u najvećoj mjeri međunarodni donatori. Namijenjena je roditeljima koji iz drugih kantona dovode svoju teško oboljelu djecu na liječenje u Sarajevo.
“Kuća postoji kako roditelji ne bi izdvajali finansijska sredstva za plaćanje smještaja u Sarajevu dok je njihovo dijete na liječenju”, kaže Jasna Vatreš iz udruženja Srce za djecu oboljelu od raka.
Samo deset posto
I postoperativni oporavak djece mnogo košta. Da bi roditelje rasteretili i u tom dijelu, ovo udruženje će se i ove godine prijaviti na javni konkurus Ministarstva zdravstva Federacije za raspodjelu dijela sredstava prikupljenih od igara na sreću. Ne dobiju mnogo, ali im mnogo znači.
“Za prošlogodišnji projekat smo dobili 18.150 konvertibilnih maraka [blizu 9.100 eura]. To je nama veoma mnogo značilo. Uspjeli smo 47 djece da odvedemo na planinu i da borave pet dana uz puni pansion. Naravno, sa djecom boravi jedan od roditelja”, rekla je Jasna Vatreš.
Vlasti odluku o raspodjeli dijela prihoda po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću donose na osnovu Zakona o igrama na sreću. Raspodjelu sredstava predlažu nadležna ministarstva. Tako federalnom Ministarstvu zdravstva pripada samo deset posto ili u prosjeku 90.000 eura.
Taj se novac potom, po osnovu javnog konkursa, raspoređuje udruženjima i humanitarnim organizacijima iz Fedracije za projekte namijenjene liječenju djece izvan granica Bosne i Hercegovine. Ta se liječenja finansiraju iz Fonda solidarnosti.
Raspodjela, prema kojoj Fond prima veoma mali procenat, nije pravedna, smatraju u federalnom Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, pri kojem Fond solidarnosti i djeluje. Osim toga, entitet ni to malo ne uplaćuje redovno.
“Mi smo posljednju uplatu po tom osnovu imali 2012. godine, u iznosu od 99.005 KM [blizu 50.000 eura]. U 2013. i 2014. godini nismo imali uplata po tom osnovu”, rekao je Adnan Čustović iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja.
Dok Fond solidarnosti čeka uplate, na njihova sredstva računa veliki broj porodica. Selmir i Masa Kasapović očekuju izmiještanje svoje desetogodišnje kćerke u Tursku. U Sarajevu nisu mogli uspješno liječiti aplastičnu anemiju. Liječenje u Turskoj će koštati blizu 60.000 eura. Ova sedmočlana porodica, koja živi u skromnim uvjetima, taj novac u rukama nema, a vrijeme im istječe.
Dvostruko više nego lani
“Pa, rekli su mi iz Fonda za solidarnost da ću ja morati uplatiti ta sredstva, a da će na kraju liječenja oni refundirati te troškove”, kaže Selmir Kasapović.
Novac od igara na sreću kasni, a Fond solidarnosti, zahvaljujući drugim izvorima finansiranja, pokriva troškove liječenja i smještaja roditelja. Ostale troškove roditelji moraju snositi sami.
“Prošle godine Fond solidarnosti finansirao je liječenje van granica Bosne i Hercegovine za 224 osobe. Ove godine toliko osoba je otišlo na liječenje samo u prvih šest mjeseci. Broj oboljelih raste, ali ne i procenat raspodjele dijela sredstava od igara na sreću. Već petu godinu on je isti – svega deset posto“, izvještava iz Sarajeva reporterka Al Jazeere Arduana Pribinja.
Izvor: Al Jazeera