CG: Pritvoreni specijalci nakon protesta

Iz Uprave policije ranije je saopćeno kako je Martinović, prije nego je pretučen, probio policijski kordon svojim vozilom (EPA)

Osnovno tužilaštvo u Podgorici naložilo je pritvor od 72 sata dvojici pripadnika crnogorske Specijalne antiterorističke jedinice Boru Grguroviću i Goranu Zejaku zbog sumnje da su tokom protesta Demokratskog fronta 24. oktobra učestvovali u prebijanju predsjednika profesionalne bokserske organizacije Milorada Martinovića.

Njima se na teret stavljaju krivična djela mučenja i nanošenja teških tjelesnih povreda. Tužilaštvo je nakon incidenta u kome je Martinović teško povrijeđen, a njegov automobil uništen, pokrenulo istragu u okviru koje je saslušan i komandant jedinice Radosav Lješković koji je Tužilaštvu predao spisak sa imenima specijalaca koji su bili na dužnosti u noći protesta.

Iz Uprave policije ranije je saopćeno kako je Martinović, prije nego je pretučen, probio policijski kordon svojim vozilom.

On je do prekjučer bio na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore, nakon čega je otpušten.

Odbrana: Postupali po zakonu

Specijalci su, prema riječima njihovog advokata Zorana Begovića, iznijeli odbranu tvrdeći da su postupali po zakonu i da nisu prekoračili granice svojih ovlaštenja.

„To je nešto što su oni danas tvrdili pred tužiocem, istakli su da su u određenim trenucima, kako bi savladali lice, koristili sredstva prinude, ali isključivo iz razloga sprečavanja tog lica da remeti javni red i mir“, kazao je Begović.

„Ja smatram da istražnim organima treba dati šansu da vode računa o tome da li je zaista izvršeno krivično djelo koje im se stavlja na teret. Ja sam ubijeđen da će Tužilaštvo raditi svoj posao“, dodao je.

Izvor: Al Jazeera


Reklama