Preživjela iz Kaknja: Sa kćerkom sam pobjegla kroz prozor

„Malo prije nesreće nestalo je struje. Odjednom se začuo tutanj kao da je grom udario. Sve se počelo tresti i ja sam sa kćerkom, bez ičega, iskočila kroz prozor“, kazala je za Al Jazeeru Almedina Zekić, stanovnica jedne od kuća koje je sinoć pogođena u klizištu u Barama, dijelu bosanskohercegovačkog grada Kakanj.

U nesreći je poginula jedna žena, njena kćerka i još dvije osobe su povrijeđene.

Zekić je novinarki Al Jazeere Vedrani Maglajlija, koja je danas posjetila mjesto nesreće, rekla kako je smrtno nastradala njena komšinica, te da ne zna kako će povrijeđenoj djevojčici prenijeti da joj je majka poginula.

„Ja sam kod tetke sad smještena, imam posao i lakše mi je da prevaziđem nesreću, no brinem se za druge koji ne rade, a ovo ih je pogodilo.“

Zekić od 1980-ih godina živi u naselju Bare i kaže kako se klizište ranije nije javljalo na toj lokaciji.

Načelnik: Oko Kaknja dosta lokacija sa jalovinom

Načelnik opštine Kakanj Nermin Mandra kazao je kako na terenu oko Kaknja ima dosta lokacija sa jalovinom iz rudnika.

„Cijeli teren oko Kaknja je ispunjen brdima na kojima se nalazi jalovina. Do sada su se dešavali manji odroni, ne bih ih nazvao klizištima, nije bilo ovako ozbiljnih situacija. Geolozi su na terenu, oni će napraviti ekspertizu i tada ćemo imati više odgovora“, rekao je za Al Jazeeru.

Mandra je pozvao građane Kaknja koji imaju neki stambeni prostor koji ne koriste da prime unesrećene koji su ostali bez krova nad glavom.

„Opština će u ovom slučaju plaćati kiriju dok se ne nađe trajno rješenje za one koji su ostali bez kuća“, rekao je.

U istom naselju živi i njena majka koja je u pidžami, bosa, sinoć pobjegla iz svoje kuće, kao i članovi drugih porodica koje je pogodila nesreća.

Kako dalje?

U Barama je do sinoć, zajedno sa suprugom živjela i Ivana Kukić. U vrijeme nesreće nije bila u svom domu.

„Sva sreća, bila sam kod majke u to vrijeme koja ne živi u tom naselju. Nazvali su me i rekli šta se desilo. Kada samo došla, vidjela sam da mi je kuća potpuno uništena, ništa nisam uspjela spasiti“, govori dok, umotana u deku, gleda ostatke svog doma.

„I ja i suprug smo nezaposleni, ne znamo šta ćemo sada. Iz opštine su nam rekli da će nam neko vrijeme plaćati kiriju za smještaj“, kaže promrzla.

Od posljedica pokretanja klizišta sinoć oko 20:30 sati došlo je do zatrpavanja stambenih objekata u dijelu naselja Bare, gdje je smrtno nastradala Semira Kovačević, rođena 1976.godine, dok su tri osobe povrijeđene.

Prema prvim službenim informacijama prilikom pokretanja klizišta, u ulici Prvog maja, dugačkog oko 150 metara i 500 metara širine, došlo je do rušenja i zatrpavanja tri stambena objekta.

Tom prilikom bile su ugrožene 23 osobe, od koji se njih 19 uspjelo na vrijeme izvući iz objekata, dok su dvije žene i dvije djevojčice ostale zarobljene pod ruševinama.

“Kao tornado”

Blizu 25 godina u naselju Bare živjela je 32-godišnja Asmira Ćosić koja je sinoć ostala bez svega što je imala. Kroz suze govori kako u njenoj porodici, osim oca, niko ne radi.

„Sve mi je srušeno, zatrpano, ništa nismo uspjeli spasiti. Imali smo i nešto stoke, dio smo uspjeli spasiti“, izjavila je.

Njen rođak Nisvet Ćosić živio je nedaleko od nje i prenio je svoje utiske od sinoć.

„Kao da je bio tornado. Sve trese, puše, strava i užas… Mislio sam da led pada iz neba, takva je buka bila. Kada sam izašao napolje, mislio sam da se oblaci ‘vrte’ 300 na sat, tako se zemlja tresa. Onda sam čuo kako se lome barake i kako sve pada“, kaže.

Njegova peteročlana porodica živi u kući koja nije pogođena klizištem, no nalazi se u opasnoj zoni i kaže kako im „ne pada na pamet da se sada vrate“ u nju.

Nema opasnosti od zaraze

Pomoćnik načelnika u službi Civilne zaštite Nurudin Hrusto ističe kako službe sada rade na zbrinjavanju porodica.

„Na 10 stambenih objekata je totalna šteta, 12 ih je ugroženo, a porodice evakiusane zbog rizika. Jučer je proglašeno stanje prirodne nesreće i opštinski štab stalno zasjeda. Danas se radi na zbinjavanju porodica i dogovoreno je da ne idu u kolektivni smještaj već u pojedinačne stanove zbog zime“, kazao je.

U nesreći je stradao i određeni broj domaćih životinja. Hrusto navodi kako se one neće izvlačiti jer postoji rizik ponovnog pokretanja klizišta, te da ne postoji opasnost od širenja zaraze jer su životinje zatrpane u ostacima kuća.

„Kuće su stare, napravljene su na starom odlagalištu“, dodao je.

Na pitanje da li su kuće napravljene sa dozvolom, odgovorio je kako Civilnu zaštitu to ne zanima već načini kako pomoći ljudima.

Izvor: Al Jazeera


Reklama