Za Crnu Goru pitanje Sutorine riješeno

Crnogorska vlast nema nikakve sumnje kada je riječ o Sutorini, dijelu općine Herceg Novi, dok neki u Bosni i Hercegovini i dalje postavljaju pitanje o državnoj granici, za Crnu Goru, sve je jasno.
Odbor za međunarodne odnose crnogorskog parlamenta, saslušao je ministre vanjskih i unutrašnjih poslova, te zaključio da je razgraničenje već utvrđeno na pravno valjan i pravedan način.
Uskoro očekuju potpisivanje Ugovora o granici.
Politička afera
Ministar vanjskih poslova tvrdi čak i da BIH vrati Ugovor, za Crnu Goru to neće mijenjati ništa.
“Niti međunarodna arbitraža, niti otvaranje postupka pred međunarodnim sudom pravde nije moguć. Odnosno bilo bi moguće jedino ukoliko bi se Crna Gora, parlament crnogorski, složio s tim. Međutim, ja ne vidim nijedan razlog zašto bi se mi složili s jednom takvom inicijativom”, kazao je ministar vanjskih poslova Crne Gore Igor Lukšić.
Opozicija kaže da je riječ o politički konstruiranoj aferi.
Podsjeća da Crna Gora već ima otvoreni granični spor, ali s Hrvatskom, i kritizira vlast.
“Javno ponavljam, da je namjera kad ne možete da riješite Prevlaku 1, da se otvori Prevlaka 2. besmisleno, da se zatvori Prevlaka 2. u našu korist, a da onda javnost shvati da i mi moramo imati gubitaka pa ćemo ostati bez prave Prevlake”, istakao je član predsjedništva Demokratske fronte Goran Danilović.
“Želim da odbacim bilo koju vrstu špekulacije da tu postoji neki zakulisni dogovor, da otvorimo ovo pitanje da ne bi zatvorili drugo, ili da bi otvorili ovo a ignorisali drugo, dakle apsolutno to odbacujem”, rekao je Lukšić.
Inicijator prijedloga rezolucije o Sutorini, Denis Bećirović, ponovio je kako Bosna i Hercegovina ima historijsko pravo na Sutorinu.
Tvrdi da je taj dio općine Herceg Novi pripao Crnoj Gori usmenim dogovorom, koji nije odobrio nijedan zakonodavni organ bivše Jugoslavije.
Pravne činjenice
Zastupnik u bh. parlamentu, uvjerava da su i pravne činjenice, također na strani Bosne i Hercegovine.
“Važan dokaz je i zbirka stenograma sa prezidijuma AVNOJ-a kojom se dokazuje da se granice Bosne i hercegovine uzimaju sa Berlinskog kongresa. I na koncu, bilo kakve promjene granica morala je usvojiti skupština FNRJ i skupština narodne republike BIH, što se nije dogodilo”, zaključio je poslanik u Parlamentu BiH Denis Bećirović.
Ambasador BIH u Podgorici, na konsultacijama je u Sarajevu zbog Sutorine.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, zbog otvaranja pitanja Sutorine, prethodno je odgodio slanje crnogorskog ambasadora u Sarajevo.
Izvor: Al Jazeera