Brisel opet upozorava Srbiju na Rusiju

Izvjestitelj Europskog parlamenta (EP) za Srbiju David McAllister podnijet će danas članovima Vanjskopolitičkog odbora EP-a prvu verziju izvještaja o napretku Srbije u europskim integracijama u protekloj godini.
“EP poziva Srbiju da uskladi svoju vanjsku i sigurnosnu politiku s politikom EU, uključujući svoju politiku prema Rusiji”, navedeno je u nacrtu prijedloga rezolucije koji je pripremio McAllister.
Kada je riječ o odnosima vlade Srbije sa susjednim zemljama, u izvještaju piše kako “EP cijeni konstruktivan pristup koji je omogućio znatan napredak u ostvarivanju regionalne suradnje i bližih odnosa s EU”, pozdravljajući i sastanak albanskog premijera i premijera Srbije u Beogradu 10. studenog.
“EP pozdravlja snažan politički poticaj borbi protiv korupcije i ističe da pravosudna reforma mora biti nastavljena, kako bi bila zajamčena potpuna neovisnost i nepristranost sudaca i tužitelja”, navodi se u nacrtu.
‘Sve gori uvjeti za medije’
Pozdravljeno je i donošenje zakona o javnom informiranju i medijima te upućen poziv za njihovu provedbu, ali je izražena i zabrinutost zbog “sve gorih uvjeta za potpuno ostvarivanje slobode izražavanja u Srbiji i zbog prijetnji novinarima”.
Od Vlade se zahtjeva i da uvede potpunu transparentnost u pogledu vlasništva u medijima.
EP pozdravlja i reformu javnog sektora i potiče vlasti u Srbiji da provedu strukturne reforme kako bi se popravila klima za investiranje, smanjila stopa nezaposlenosti i siromaštva, kao i da bi se postigla fiskalna konsolidacija.
EP pozdravlja i prvi sporazum o načelima za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, potiče na nastavak započetog dijaloga, ocjenjujući da poglavlje 35 treba biti otvoreno na samom početku pregovora o pridruživanju Srbije EU.
U prvom prijedlogu izvještaja o napretku, koji je McAllister sačinio otkako je u studenom prošle godine imenovan za izvjestitelja, pozdravljen je službeni početak pregovora o pridruživanju EU koji su otvoreni prije godinu dana međuvladinom konferencijom u Bruxellesu.
Nakon predstavljanja izvještaja, članovi Vanjskopolitičkog odbora će dobiti priliku da predlože amandmane, a dokument će nakon još jednog kruga rasprave biti usvojen u vidu rezolucije na plenarnom zasjedanju EP-a u ožujku.
Otvaranje poglavlja na jesen
Beogradski mediji ranije su javili kako bi Srbija prva pregovaračka poglavlja o pridruživanju Europskoj uniji mogla otvoriti tek u rujnu, navodeći kako bi do tada trebala biti okončana primjena svih točaka sporazuma Beograda i Prištine iz 2013. godine, potpisanog pod pokroviteljstvom EU-a.
Po informacijama tog lista, u rujnu bi se moglo početi s poglavljem 35, kojim se podrazumijeva i proces normalizacije odnosa s Prištinom, te poglavljem 32, o financijskoj kontroli.
Takav redoslijed, po tvrdnjama neimenovanih izvora tog lista, forsira Berlin, a tim se zahtjevima pridružio i London.
Izvori Večernjih novosti tvrde da EU ocjenjuje kako je potrebno najmanje sedam do osam mjeseci kako bi se ispunile sve obveze s popisa zadaća koji proizilaze iz Briselskog sporazuma.
List navodi da su na popisu uvjeta Berlina, između ostalog, i donošenje statuta Zajednice srpskih općina na Kosovu sukladno prištinskim zakonima, sudjelovanje Prištine u svim regionalnim forumima što Srbija ustrajno osporava, te prihvaćanje kosovske putovnice na granici sa Srbijom.
Izvor: Agencije