Sobranje našlo zamjenu za nastavnike štrajkače

Sobranje Makedonije donijelo je u utorak izmjene za dva zakona – za osnovno i za srednje obrazovanje, javila je iz Skoplja reporterka Al Jazeera Milka Smilevska. Izmjene podrazumijevaju da tokom štrajka direktori škola angažiraju nastavnike koji bi mijenjali one koji štrajkuju.

Ministar obrazovanja Makedonije Abdilaqim Ademi kaže da ova izmjena ne znači da će nastavnici koji štrajkuju dobiti otkaz. Cilj Ministarstva obrazovanja je da se time osigura neprekinuti tok obrazovnog procesa, što je, kako kažu, javni interes.

“U Makedoniji se pravo štrajka garantira zakonom i Ustavom. Ovim izmjenama se ovo pravo ne suspendira ni u jednom slučaju. S druge strane, vaspitno-obrazovni proces je opći interes i, prema zakonu, ne smije se prekinuti, nego mora imati kontinuitet”, rekao je Ademi. 

Sindikat najavio štrajk

“U Sindikatu kažu da Vlada predlaže, a Sobranje po skraćenom postupku mijenja zakone kako bi sprečila generalni štajk najavljen za kraj septembra. Oni te brze izmene zakona shvataju kao pritisak na njih”, izvještava iz Skoplja kaže reporterka Al Jazeere Milka Smilevska.

Njima je sporna odredba zakona kojom se od direktora škola traži da u vrijeme štrajka angažiraju nastavnike koji bi mijenjali one koji štrajkuju. Za sindikat je to kršenje Zakona o radnim odnosima, kolektivnih ugovora i međunarodnih konvencija koje je Makedonija potpisala.

Sindikat obrazovanja, nauke i kulture štrajkat će zbog niskih plata u obdaništima, osnovnim i srednjim školama. U Makedoniji prosječna plata vaspitačica je 270 eura, a nastavnika 340 eura.

Sindikat reagira i na reformu o testiranju znanja učenika na kraju školske godine.  Ako na tom testiranju učenik ne pokaže znanje koje je nastavnik ocijenio na kraju školske godine, onda je nastavniku predviđena kazna – smanjenje plate za 15 posto tokom cijele godine.

Izvor: Al Jazeera


Reklama