Srbija ima hidroelektrane, ali nema struje

Zbog teške energetske situacije, Srbija će morati uvoziti više struje iz Evropske unije. Pomoć će tražiti od Mađarske, ali i od Rumunije, s kojom dijeli hidroelektranu Đerdap.
Vode na Đerdapu ima napretek. Zbog toga se Dunav propušta kroz branu. Nivo rijeke je na maksimumu. Za sat vremena izađe 32 miliona kubika vode, što je dovoljno da se napuni manje jezero.
Generatori neprestano rade već 44 godine. Dunav pod velikim pritiskom pokreće turbine, koje preko generatora proizvode električnu energiju. Iz kontrolne sobe prati se njihov rad.
“Svi generatori su na na mreži, voze maksimalnom mogućom snagom, pogonska spremnost je na najvišem mogućem nivou i nema problema”, kaže Ljubiša Paunović, poslovođa smjene Hidroelektrane Đerdap 1.
Gubitak energije zbog otpada
Projektirana je da radi 30 godina, ali kako kažu u Đerdapu, elektrana se dobro održava, što joj je produžilo vijek trajanja. Trenutno se revitalizira generator pet, što će trajati godinu dana. Za njim će i ostali na remont.
Hidroelektrana Đerdap 1 ima šest turbina, koje za 24 sata proizvedu blizu 20.000 megavat.sati struje, što je dovoljno za dnevno snabdijevanje Beograda. Međutim, hiljade tona otpada zadržavaju se na brani. Poplave u Srbiji donijele su još smeća, a začepile su i zaštitne rešetke na turbinama.
“Mi moramo da zaustavljamo turbinu da bismo očistili ulaznu rešetku. Naravno, svako zaustavljanje je gubitak neke energije koju bismo isporučili elektroenergetskom sistemu Srbije”, kaže Radisav Čučulanović, pomoćnik direktora Đerdapa 1.
Poplave su od rudnika uglja kod Lazarevca napravile vještačko jezero. Srbija sada upola manje koristi rudu za proizvodnju struje u termoelektranama. Đerdap 1 i 2 proizvode 25 posto energije, što nije dovoljno za zimu. Kako Srbija Đerdap dijeli s Rumunima, prva adresa za eventualni veći uvoz tražit će se iz te zemlje.
Više u videosnimku…
Izvor: Al Jazeera