Čaušević na slobodi uz mjere zabrane

Sud Bosne i Hercegovine danas je donio rješenje kojim je ukinut pritvor osumnjičenima Kemalu Čauševiću i Zdravku Cvjetinoviću i određene mjere zabrane, prenosi agencija Fena.
Mjere zabrane odnose se na zabranu putovanja (uz privremeno oduzimanje putnih isprava i zabrana izdavanja novih putnih isprava, kao i zabrana korištenja lične karte za prelazak državne granice BiH), zabrana sastajanja i približavanje na 100 metara sa suosumnjičenima, kao i obaveza povremenoga javljanja državnome organu svakog ponedjljka.
Pored toga, Sud je u odnosu na osumnjičenog Cvjetinovića odredio mjeru jemstva u novčanom iznosu od 100.000 KM.
Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za tim postoji potreba, odnosno do drugačije odluke Suda, a kontrola opravdanosti vršit će se svaka dva mjeseca. U slučaju da osumnjičeni prekrše izrečene mjere zabrane, može im se odrediti mjera pritvora.
Osumnjičeni će biti pušteni nakon što Sudu predaju važeće putne isprave, te nakon što osumnjičeni Cvjetinović uplati iznos od 100.000 KM na ime jemstva.
Čaušević i Cvjetinović osumnjičeni su za krivično djelo organizirani kriminal, a u vezi sa krivičnim djelom zloupotreba položaja ili ovlaštenja, stvaranje monopolističkog položaja na tržištu, pranje novca i drugim krivičnim djelima.
Sud BiH je donio ovo rješenje odlučujući o prijedlogu Tužilaštva BiH za ukidanje pritvora i određivanje mjera zabrane.
Organizirani kriminal
Iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine objašnjavaju da se istraga nastavlja, te da je bivši direktor UIO-a pristao na saradnju s Tužilaštvom.
Čaušević je, s još sedam osoba, uhapšen u Sarajevu 18. juna, u akciji kodnog naziva “Pandora”.
Krajem juna je Sud Bosne i Hercegovine odredio pritvor Čauševiću.
Tužioci Dubravko Čampara i Oleg Čavka tada su izjavili da su uhapšene osobe osumnjičene za organizirani kriminal u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, stvaranjem monopolističkog položaja na tržištu, pranje novca, utaju poreza, carinsku prevaru i protivzakonito posredovanje u vezi s uvozom tekstilne i druge robe u Bosni i Hercegovini.
Čampara je dodao da će Tužilaštvo dokazati da je zbog krivičnih djela ove grupe budžet Bosne i Hercegovine uskraćivan godišnje za više od dvije milijarde konvertibilnih maraka (oko milijardu eura).
Prvooptuženi u tom predmetu je Čaušević za kojeg je Čavka izjavio na ročištu da je bio produžena ruka Ramiza Delalića Ćele, što je Čaušević negirao.
Izvor: Al Jazeera i agencije