Proglašen crveni meteoalarm za cijeli Jadran

Zbog lošeg vremena veliki broj turista napustio je Hvar (Slavko Midžor / Pixsell)

Meteoalarm je zbog ciklona Simeon izdao crveno upozorenje za područje cijelog Jadrana, pa se u riječkoj, splitskoj i dubrovačkoj regiji upozorava na nevrijeme praćeno grmljavinom i snažnim vjetrom, a u kninskoj regiji upozorenje je izdano samo zbog grmljavinskog nevremena.

Na sjeveru Jadrana očekuje se do 70 litara kiše po metru četvornom,  a bura će puhati snagom do 65 kilometara na sat.

Istu brzinu najjači udari olujne bure imat će i na srednjem Jadranu, gdje se očekuje do 80 litara kiše po metru četvornom, dok u dubrovačkoj regiji puše jak jugo, koje dostiže brzinu od 65 kilometara na sat. Tamo se očekuje do 90 litara kiše po metru četvornom.

Prošle noći sjeverozapad Hrvatske, Istru, ali i dijelove sjevernog Jadrana zahvatilo je nevrijeme, praćeno grmljavinom i kišom, pa je u pojedinim dijelovima Zagreba zbog veće količine vode na kolnicima bio usporen ili čak i zatvoren promet na gradskim cestama.

Vjetar čupao drveće u Splitu

Jak vjetar, koji je zapuhao u Splitu, iščupao je iz zemlje stablo u blizini hotela Globo te se ono srušilo i oštetilo tri vozila, doznaje se u županijskom centru 112.

I u splitskom naselju Pojišan vjetar je iščupao stablo u blizini ulaza u stambenu zgradu, ali nije bilo materijalne štete.

Jaka kiša danas je zahvatila Muć sjeverozapadno od Splita te je, prema podacima mjesnih vatrogasaca, potopila podrume u više kuća i u jednom poslovnom prostoru.

Vatrogasci ispumpavaju vodu iz tih objekata, kao i iz mjesnog kanala iz kojeg se voda izlijevala te prijetila ulijevanjem u podrume obližnjih kuća.

U Kaštel Gomilici, zbog plime more se popodne izlilo na mjesni trg te zahvatila dio kanalizacije zbog čega su se mjestimično izlile fekalije, izvjestili su mjesni vatrogasci.

Nevrijeme u Drnišu

Jako grmljavinsko nevrijeme s tučom veličine oraha pogodilo je i širu okolicu Drniša, a najgore je bilo u samome gradu i prigradskome naselju Badnju te na području Siverića.

Po podacima Crometea, u Drnišu su pale 44 litre kiše po metru četvornome, a polomljenih grana, nanosa zemlje i leda bilo je po cijelom gradu.

Većina raslinja ostala je bez lišća, a štetu na vinogradima, voćnjacima i povrtnjacima tek treba utvrditi.

To je područje tuča pogodila i u ožujku ove godine, kada je županija proglasila elementarnu nepogodu.

Gradska uprava očekuje prijave šteta od nevremena.

Upozorenje u Banjoj Luci

Odsjek za civilnu zaštitu grada Banje Luke poduzeo je mjere iz svoje nadležnosti i doveo u stanje pripravnosti sve komunalne i hitne službe koje, u slučaju potrebe, mogu biti angažirane zbog najavljenih obilnih padalina.

Upozoreni su stanovnici, naročito uz vodotoke i bujične potoke, da zbog obilnih padalina najavljenih do 7. rujna budu u pripravnosti u slučaju povećanog dotoka voda i njihovog mogućeg izlijevanja iz korita.

„Upozoravamo stanovništvo da u ovom periodu bude maksimalno oprezno i da preduzme preventivne mjere na ličnoj zaštiti i zaštiti imovine koja bi mogla biti poplavljena“, poručeno je iz Civilne zaštite.

Prometni kolaps u Petrovcu

Promet prema crnogorskom Petrovcu i u samom gradu bio je nekoliko sati prekinut zbog obilnih padalina i odrona na magistrali, dok su u gradu poplavljene brojne ulice, tržnica i Dom zdravlja.

Poplavljena su i brojna prizemlja i podrumi, a vodena bujica prodrla je i u hotele. Voda je nanijela velike količine šljunka i kamenja.

Načelnik Službe zaštite i spašavanja Budva Zdravko Šljukić kaže da je trenutno dobra situacija u Petrovcu, u odnosu na to kako je danas bilo.

„Iznijeli smo sedam kamiona šljunka, pijeska i zemlje, koje je donio potop. Zemlje, blata i pijeska i dalje ima na ulicama, kod hotela ‘Palas’ i na pijaci“, rekao je Šljukić za crnogorske medije.

Naglasio je kako je služba kojoj je na čelu „dala sve od sebe da osposobi ulice“, te dodao da je ambulanta u Petrovcu pretrpjela veliku štetu, kao i Vila „Oliva“, Hotel „Palas“ i drugi objekti.

Veliko nevrijeme jutros je pogodilo Budvu, gdje je izazvalo prometni kolaps.

Zbog obilnih padalina središtem grada tekli su potoci, gdje su prometne gužve i bile najveće.

U Budvi boravi veliki broj turista, a to je drugo veliko nevrijeme koje je pogodilo Crnogorsko primorje ovog ljeta.

Izvor: Agencije


Reklama