Hrvatska: Kako turistima naplatiti parking

Hiljade turista i ove godine posjetit će Hrvatsku – mnogi od njih vlastitim automobilima. Ali, naći parking-mjesto u jeku sezone na Jadranu nekada se čini nemogućom misijom, kao što se do prije nekoliko godina činilo nemogućim strancima naplatiti neplaćene parking-karte. Toj praksi polako se staje ukraj, javlja reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.
Rob i Sarah tek su stigli u Hrvatsku. Dan namjeravaju provesti u Puli. No, prije nego što krenu u razgledavanje, zaustavili su se pokraj parking-aparata.
„To je prvo što napravimo u svakom gradu u koji putujemo. Isto je u Engleskoj ili u Rimu, doduše u Rimu se ne može parkirati tik uz Koloseum za samo jedan euro”, kažu Robi i Sarh.
Borba protiv neplatiša
Zauzeti mjesto i ne platiti do unazad nekoliko godina bilo je nepisano pravilo boravka u Hrvatskoj.
Naprimjer, samo u Puli prošle godine nije plaćeno više od 4.500 parking-karti, u Šibeniku blizu 4.000 od 2010. godine, a u Zadru se bore s naplatom 14.638 karti nakupljenih posljednjih godina.
Podaci iz parking-kompanija kažu da su Nijemaci, Austrijanci, Italijani i Slovenci najčešće izbjegavali plaćanje.
U posljednjih nekoliko godina većina parking-kompanija na Jadranu u borbi protiv neplatiša angažirala je advokate. Zato mnogi turisti ovo više ne preskaču.
Jer i zbog duga od pet eura mogu ostati bez dijela imovine.
Nedavno je advokat Shain Vinković imao jedan takav slučaj. Ovrha je naplaćena uzimanjem stana. Prvi korak u naplati je slanje svih prikupljenih podataka u zemlju iz koje turist dolazi.
„Tako se dobivaju podaci o vlasniku vozila i na njihove adrese stiže odvjetnička opomena po kojoj oni s plaćenim postupaju ili ne postupaju, a ako ne plate ide se u ovršni postupak”, kaže advokat Vinković.
Promijenjen i pristup turista
Do sada su, kaže, naplaćene stotine eura dugovanja, a još hiljade tek treba podmiriti. Govori da je jedan od najčešćih izgovora turista bio da su prvi put u Hrvatskoj, a kako bi odužili cijeli postupak, stranci nerijetko pitaju koje pravo se primjenjuje – hrvatsko ili iz države iz koje dolaze.
„Prije je, nažalost, taj problem bila jedna otvorena stavka, svim tim komunalnim poduzećima, i nije postojao neki sistem da to riješi, barem mi ne znamo na koji su način to u biti naše stranke rješavale”, kaže Vinković.
Sada veoma uspješno – neke parking-kompanije kažu i do 95 posto u njihovu korist, pa se i pristup turista ponešto promijenio.
„I u Belgiji se borimo s istim problemom. Mislim da ljudi trebaju plaćati i u drugim zemljama. Na kraju krajeva, svi smo u Evropi i prema mom mišljenju svugdje bi trebali biti isti zakoni”, kaže Gabriele iz Belgije.
A kada zakon stisne, i disciplina je jača. Ovo je, u svakom slučaju, jeftinija varijanta nego koverta koja će po povratku s ljetovanja dočekati zaboravne ili tvrdoglave.
Izvor: Al Jazeera