Sukob Vojvodine i Srbije zbog vjetroparka

Vlada Vojvodine optužila je administraciju Srbije da ugrožava najvažnije i najveće investicije u zemlji zbog poništavanja dozvole za vjetropark kod vojvođanskog mjesta Kovin, ocijenivši to neprihvatljivim, piše Hina.
Srbijansko ministarstvo građevinarstva ukinulo je pravosnažnost građevinske dozvole kompaniji Continental Wind Srbija (CWP) za izgradnju vjetroparka vrijednog 300 miliona eura, koju je prethodno odobrio Sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Vojvodine.
Procedura izdavanja dozvole trajala je pet godina, no investicija je dovedena u pitanje zbog osporavanja iz srbijanskog ministarstva.
“Potpuno je neprihvatljivo da se na ovaj način ugrožava investicija vrijedna 300 miliona eura u jednom od najvažnijih sektora obnovljivih izvora energije, koja u svom obimu čini polovinu ukupnih stranih ulaganja u prošloj godini”, ističe se u saopćenju Pokrajinske kancelarije za odnose s javnošću te dodaje da se takvim postupcima šalje iznimno loša poruka svim zainteresiranim investitorima.
Neugodno iznenađenje
U saopćenju se dodaje da je Sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Vojvodine dozvolu za vjetropark izdao na osnovu dokumentacije koju je investitor dostavio u skladu s važećim zakonom o planiranju i izgradnji, ali da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture odlučilo tu dozvolu poništiti.
“Pokrajinska vlada zahteva da predsednik Vlade Srbije provede u delo ono za što se deklarativno zalaže, a to je poboljšanje investicijskog okruženja, a ne njegovo komplikovanje”, navodi se u saopćenju.
Poništenje dozvole za gradnju vjetroparka u Kovinu, koju Continental Wind Srbija ima već godinu dana, veliko je i neugodno iznenađenje, smatraju u ovoj kompaniji jer je dobivena u okviru svih zakonskih normi.
CWP, ipak, ne namjerava odustati jer su do sada u projekat uložili osam miliona eura, prenose vojvođanski mediji i dodaju da su u Kovinu zabrinuti zbog ovakvog razvoja događaja.
Još prije pet godina potpisan je ugovor o saradnji, kojim je predviđeno da 70 posto zaposlenih na gradnji vjetroparka kapaciteta 145 megavata bude iz Kovina i da dva posto godišnje dobiti ide u općinski budžet.
Osporavanje jedne od najvećih investicija u Vojvodini posljednjih godina, kako tumače mediji, posljedica je višemjesečnih sukoba i polemika između Vojvođanske vlade koju vodi Demokratska stranka (DS) Bojana Pajtića i Srbijanske vlade kojoj je na čelu Aleksandar Vučić, čelnik Srpske napredne stranke (SNS).
SNS optužuje DS za loše upravljanje vojvođanskim institucijama i mjesecima nastoji oboriti Vladu Bojana Pajtića.
Izvor: Agencije