Naselje Palestina u Obrenovcu

Više od mjesec nakon što su katastrofalne poplave pogodile regiju, u Srbiji se voda na većini mjesta povukla, ali se situacija još nije normalizovala jer problem i dalje predstavlja nedostatak vode za piće, kao i nedovoljan broj službi za dezinfekciju i odnošenje smeća.
Al Jazeerina ekipa obišla je dio Obrenovca koji je najviše pogođen poplavama – naselje Braća Jugović ili, kako ga još zovu, naselje Palestina.
Ono je danas neprepoznatljivo i onima koji tu žive decenijama, poput 70-godišnje Bogdane Jovanović čiji je dom, koji je sa suprugom godinama gradila, postao sve drugo samo ne mjesto za život. Pomoći, kaže, nema nigdje.
„Čemu mi živa glava kad, evo, ja se mučim, patim… Juče nisam u kasarni dobila ni doručka, ni ručka, ni večere, ništa ceo dan. I kako da živim ovde, hajde, recite mi kako, na koji način? Danas sam ustala da bih dobila jednu konzervu ribe i četvrt hleba, ja i moj suprug koji radi ceo dan ovde i dođe uveče i nema šta da jede“, žali se Bogdana.
Njeno dvorište još je puno fekalnih voda, baš kao i mnoga druga u tom naselju u kojem je, tokom poplava, nivo vode dosezao do krovova kuća.
Niko ne obilazi ugrožene
Voda se povukla, no to naselje ni izbliza ne izgleda kao centar Obrenovca koji je na jedva 500 metara odatle.
Nedovoljno blizu da bi se pružila pomoć, kaže Siniša Ristić, pokazujući ono što je nekada bio njegov dom.
„Neki dan kada je dolazila premijerka iz Slovenije, tu su se sjatili vojska… sve je bilo to, stvarno, da bi rek'o ono – OK. Međutim, od tada više nema nikog“, navodi Ristić.
„Gdegod da se okrenete, gdegod da pogledate, u ovom naselju – ista slika. Gomile nabacanog smeća koje, izgleda, nema ko da odnese. Meštani ovog naselja su više nego očajni. Kažu da su potpuno zaboravljeni“, javlja Al Jazeerina reporterka Anne Marie Ćurčić.
Formiranje kriznog štaba
Zbog svega nezadovoljni građani najavljuju formiranje kriznog štaba i akciju blokade pruge koja vodi prema Termoelektrani Obrenovac, ukoliko im u roku sedam dana ne bude isplaćena obećana novčana pomoć u iznosu blizu 2.000 eura po domaćinstvu.
„Evo ga, 42. dan od poplave i niko nas nije pitao je li imamo deci da kupimo hleb i da mu dam vode. Kako ih nije sramota? Znači, bruka! Za naselje, za ceo Obrenovac od 40-50 hiljada stanovnika, samo dva punkta za podelu humanitarne pomoći. Mogu da razumem, morao je da se žrtvuje grad, nikakav problem nije, ali što su fekalnu kanalizaciju pustili na naše naselje? Svi se okrenuli. Oni će, gospoda, da idu na godišnje odmore, a mi ćemo da ostanemo ovde sa decom“, ukazuje Jovan Milivojević, stanovnik Obrenovca.
Tu će ostati i Bogdana Jovanović koju na ono što joj je bio dom podsjeća tek pokoja spašena fotografija.
„Kad bi moglo da nas nema. Kažem da nismo trebali da se spašavamo. Bolje da smo otišli“, kaže Bogdana.
Njenu gorčinu i bol dijele mnogi u naselju Braća Jugović, no nadaju se da će upozorenje i apel njihovog kriznog štaba imati ko da čuje.
Izvor: Al Jazeera