Velika zaduženja i milionski gubici bh. bolnica

Bolnice u Bosni i Hercegovini, osim dugih lista čekanja, imaju i poveću listu dugovanja.
Sveučilišna klinička bolnica Mostar treba vratiti 31,5 miliona eura, dug bolnice u Istočnom Sarajevu iznosi oko 21 milion eura, Klinički centar u Banjoj Luci podatke o dugu nije dao, dok je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu saopćio da podatak o dugovanju spada u domen poslovne tajne.
Zaduženost Kantonalne bolnice Zenica iznosi nešto više od 7,5 miliona eura. Iako je od spomenutih klinika najmanje zadužena, u toj bolnici, koja opslužuje oko 250.000 pacijenata, situacija je posebno teška. Neispravan rendgen posljednji je put slike napravio u februaru, a jedini CT uređaj, čija se vrijednost procjenjuje na više od milion eura, izbacuje greške od marta.
“Ne radi taj aparat, i šta ću, nemam ja 250 ili 300 [konvertabilnih] maraka (130 do 150 eura] da platim kod Šabića”, kazala je pacijentica bolnice u Zenici Fatima Spahić.
Problemi s grijanjem
Zahira Nušarević, nakon operacije u Tuzli i nastalih komplikacija, hospitalizirana je u Zenici, a o osoblju govori samo najbolje. No, nije mogla vjerovati kada je nestalo osnovnih sredstava za rad, a imala je otvorenu ranu.
“Najedanput je nestalo gaza u roku sat-dva. Kaže, ja više nemam ni gaza da te previjem”, tvrdi Nušarević.
U ovoj bolnici na godinu se napravi oko 12.000 operacija, a često se dogodi da nedostaje anestetika i reagensa.
“Uštede se rade na svakom koraku. Posljednji put liječnici ove bolnice svoje su uniforme dobili prije sedam godina. Otada, kažu, snalaze se kako znaju i umiju. Najčešće ih kupuju sami”, izvijestio je iz Zenice Al Jazeerin reporter Marin Veršić.
Čak se ne može isposlovati ni sigurno snabdijevanje uglja za potrebe grijanja, a doktori se neprestano nalaze u situaciji da ne mogu pomoći pacijentima.
“Poznato vam je već da je bilo slučajeva na sudu kada sudija kaže ljekaru: ‘Zašto si krenuo da radiš nešto a znao si da nemaš uslova da bi izliječio tog pacijenta kako treba'”, priča Meho Kovačević, predsjednik Sindikata zaposlenika Kantonalne bolnice Zenica.
On tvrdi da bi sve bilo lakše kad bi sami zaposlenici birali ko će bolnicom upravljati. Kaže da politika bira od ministra, upravnog odbora bolnice, pa sve do direktora, dok se dugovi gomilaju godinama.
Novi kredit
“U osnovi se radi o tome da je novac koji je bio namijenjen za finansiranje tekućeg poslovanja, plata, lijekova i drugih stvari, plaćanje režijskih troškova bolnice, trošen za investicije, za nabavku opreme…”, tvrdi direktor bolnice u Zenici Fadil Šabanović.
Kantonalna ministrica zdravlja htjela je ići u novi kredit, barem za podmirivanje duga prema dobavljačima, no zbog nedavnih izbora i promjena u vrhu federalne Razvojne banke, sve je stalo.
“Samo, naravno, upitno je da li ljudi koji dolaze će pristati na jednu takvu opciju. Ali, mislim da je to jedina opcija u ovom momentu rješava dugovanje bolnice prema dobavljačima”, zaključila je ministrica zdravlja Zeničko-dobojskog kantona Senka Balorda.
“Svi se slažu oko jednog – da se za početak treba ići u depolitizaciju zdravstvenog sustava, tako bi barem odgovorni u lancu zbog ovakvih slučajeva i snosili odgovornost. No, to se do sada nije dogodilo”, izvijestio je Veršić.
Izvor: Al Jazeera