Mogherini: Nova prilika za put BiH ka EU

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Evropske komisije (EK) Federica Mogherini izjavila je nakon sastanaka sa bh. političkim liderima u Sarajevu da ”ovo može biti prilika za za BiH, njene institucije i političke lidere da ostvare napredak”.
Mogherini i komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johannes Hahn danas su održali sastanak sa predstavnicima bh. vlasti i civilnog društva.
Čelnici političkih stranaka u BiH izjavili su kako je “otvorena nova stranica u odnosima između BiH i EU”.
Mogherini je najavila novu posjetu BiH za nekoliko dana, rekavši da to govori o novom načinu funkcioniranja Evropske komisije, koje podrazumijeva blisku saradnju.
Potpredsjednica EK-a je rekla da su razlog posjete sastanak i diskusije koje su se razvijale na nivou ministara vanjskih poslova zemalja EU-a kada su razmatrali na koji način mogu iskoristiti prednosti perioda nakon oktobarskih izbora u BiH i izbora za institucije tijela EU-a kako bi se BiH približila EU-u i konkretno, a ne samo deklarativno.
“Da dođemo i utvrdimo da li postoji volja, ne samo kod građana nego i kod njihovih političkih lidera i u okviru institucija, da se pokrene nova faza procesa i da se stvari pomaknu”, kazala je Mogherini.
Politička volja
“Prvi utisak koji smo stekli je da su građani ove zemlje i civilni sektor itekako spremni da se zemlja pokrene i ubrza proces evropskih integracija, a istovremeno postoji i značajna politička volja koju smo imali priliku vidjeti iz prve ruke u okviru institucija i stranačkih lidera da ispune očekivanja i da počnu djelovati na novim osnovama”, kazala je Mogherini.
Prema njenim riječima, s njihove strane to bi značilo da nema spuštanja kritrerija i standarda, da uslovi ostaju isti i to se neće mijenjati u budućnosti.
“Možemo promijeniti redoslijed i kako unaprijediti pristup različitim pitanjima i kako osigurati konkretne rezultate posebno u smislu reformi i to socioekonomskih reformi i funkcionalnosti države. To ćemo reći i u svom izvještaju ministrima zemalja EU-a na sastanku 15. decembra”, kazala je Mogherini.
“Svrha nije samo deklarativna podrška, nego i osiguranje konkretnih rezultata za građane BiH i mislim da ovo može biti prilika za BiH, za njene institucije i političke lidere da ostvare napredak. Također imamo priliku da prevaziđemo sve razlike i podjele iz prošlosti i da zajednički nađemo zajedničku perspektivu, kako BiH može postati članom porodice EU”, kazala je Mogherini.
Budućnost regije u EU
Dodala je da sve zemlje Zapadnog Balkana imaju perspektivu u EU.
Podsjetila je da im je poznata historija i prošla zbivanja u BiH, ali da ovo nije vrijeme za obećanja.
“Građani žele radna mjesta, evropsku perspektivu, vladavinu prava. Zajednički cilj i EU i institucija BiH je da ispune njihova očekivanja. Ovo je prilika da se odgovori na očekivanja građana BiH, bez obzira gdje žive i iz kojeg dijela zemlje dolaze”, poručila je Mogherini.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o tome da li bi Rusija mogla utjecati i zaustaviti procese kada je u pitanju EU, Mogherini je kazala da je razgovarala s ruskim šefom diplomatije Sergejom Lavrovom jučer u Bazelu te da su imali razgovore o Ukrajini i globalnim izazovima.
“U ovom trenutku postoje tenzije između EU i Rusije, ali istovremeno i zajednički interes i EU i Ruske Federacije da pronađemo i razvijemo načine saradnje, a ne sukoba i suprotstavljanja. To je u interesu svih zemalja članica i Rusije. Bilo bi dobro izostaviti zemlje Zapadnog Balkana iz ovakvih procesa i vjeruje da i u Rusiji misle isto”, poručila je Mogherini.
Govoreći o sastanku sa predstavnicima civilnog društva, Hahn je kazao da su mogli vidjeti različite stavove i pristupe o određenim pitanjima.
“Mi smo tu da iskoristimo ovaj poticaj određenih zemalja članica koji je potom prerastao u jednu inicijativu EU. Mi ćemo svakkao prenijeti svoje pozitivne utiske”, pojasnio je Hahn.
Kako je kazao, u BiH, prema anketama, najveći broj građana podržava članstvo u EU.
“Vjerujte, u nekim drugim zemljama političari mogu samo sanjati da imaju takvu podršku građana za članstvo. To su velika očekivanja. Očekivanja koja je potrebno ispuniti. Mi sa svoje strane želimo da damo svoj doprinos, ali u konačnici cijeli proces je u rukama ne samo političkih lidera, institucija već i civilnog društva, da zajednički grade snažniju državu”, rekao je Hahn.
Početak procesa
Politički lideri u BiH pozitivno su ocijenili sastanak s evropskim zvaničnicima.
Član Predsjedništva BiH i potpredsjednik Stranke demokratske akcije, Bakir Izetbegović, izjavio je da je većina političkih lidera spremna prihvatiti plan EU-a kojim bi se država izvukla iz višegodišnjeg zastoja.
”Mislim da mi imamo jedan momentum iza oktobarskih izbora i da će ovaj put stvari ići bolje”, pojasnio je Izetbegović.
Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik Partije demokratskog progresa, nakon sastanka je izjavio kako “se nalazimo na početku jednog procesa u kome EU treba da malo više otvori vrata BiH”.
“Današnja posjeta je ustvari stvaranje pretpostavki da se na strani Evropske unije definitivno otvore vrata, a naravno, i mi moramo svojim stavovima pokazati čvrstu volju da hoćemo nešto ovdje da napravimo”, kazao je Ivanić.
On je dodao kako je druga novost u odnosu na prethodne inicijative da nije došao nikakav papir, pa da su politički lideri prisiljavani da ga potpišu.
“Po prvi put, mi ćemo pisati taj papir i Predsjedništvo BiH je na sebe preuzelo obavezu da u naredne dvije do tri nedjelje pripremi jedan papir koji bi onda trebao biti potvrđen i od drugih. Dakle, ovo je početak procesa. Čeka nas jako puno opasnosti, mogućih krivina… Ali, djeluje dosta optimistično za početak. Ne idealno, ali djeluje optimistično”, kazao je Ivanić.
Član Predsjedništva BiH i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović također je je rekao kako današnjim razgovorima svi moraju biti zadovoljni.
“Ja sam optimističan i mislim da nam je krajnje vrijeme da se počnemo baviti realnim životom u BiH, a da u hodu, lagano, pravimo i onu nužnu reorganizaciju”, kazao je Čović.
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik kazao je da je uime SNSD-a rekao kako će ta stranka biti dio rješenja, kao što je to bila i ranije.
“Mi smo ovdje došli i rekli da ćemo biti dio toga, kao što smo bili ranije kada smo podržavali rješavanje procesa Sejdić-Finci i pitanja mehanizma koordinacije”, kazao je Dodik.
Predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž smatra kako je danas otvorena nova stranica u odnosima EU i BiH.
Predsjednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić kazao je kako su evropski zvaničnici danas došli “s dobrom namjerom da pokušaju da otkoče procese u BiH i da iskoristimo situaciju nakon izbora”.
‘Nova šansa’
“Izbori su nova šansa da pokušamo na neki način da prevaziđemo odnose koje smo imali u proteklih osam godina, a koji nisu građanima donijeli ništa dobro. S tog stanovišta, ne vidim da je na ovom sastanku bio iko ko bi imao neki drugi ton. Nije bilo nikakvih uslovljavanja, nije bilo nikakvih rokova osim snimanja stanja da li postoji dobra volja u BiH da se dalje krene ovim putem”, pojasnio je Bosić.
Ranije danas Mogherini i Hahn su primili članovi Predsjedništva BiH, kao i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda.
Izvor: Agencije