BiH predala Makedoniji nacrt izvještaja o pogibiji Trajkovskog

Omer Kulić, šef međunarodnog tima koji je ponovo istraživao razloge pada aviona makedonskog predsjednika Borisa Trajkovskog kod Mostara 2004. godine, predao je nacrt izvještaja vlastima u Skoplju. Istražni tim kaže kako su dalji postupci u rukama tužilaštava.

“Nadležni tužioci u Bosni i Hercegovini i Makedoniji bit će detaljno informirani o svemu što se tada događalo. I u njihovoj je nadležnosti u daljem postupanju šta će uraditi, da li će reći ovo ili ono, to je stvar tužilaštva, i mi u to ne smijemo ulaziti i nećemo ulaziti”, kaže Kulić.

Izvještaj će naredne dvije sedmice razmatrati Komisija za avionske nesreće u Skoplju, a za kraj decembra najavili su objavljivanje finalne verzije dokumenta. Rezultati će biti dostavljeni i tužilaštvima obje države.

“Mi ćemo se u našem mišljenju o dopuni izvještaja izjasniti jesu li određeni subjekti involvirani u nesreću prekoračili dozvoljeno ponašanje koje nalažu standardi acijacije. Ukoliko ocijenimo, to će pisati u krajnjem izvještaju koji će dobiti tužioci”, izjavio je Sotir Kostov, predsjednik makedonske komisije.

Dopunski dokazi

Na zahtjev makedonske Vlade, ponovljena istraga trajala je dvije godine i na njoj su radili eksperti iz regije i Njemačke. Makedonske vlasti najavile su i treće, nezavisno mišljenje o razlozima nesreće, na kome će, kako kažu, raditi nezavisni eksperti.

Istraga o padu aviona “Kinger” ponovno je otvorena na zahtjev Makedonije, poslije prikupljenih dopunskih dokaza makedonskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Komisija za ispitivanje uzroka nesreće, koju je ranije formiralo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, zaključila je da je uzrok pada aviona bila “proceduralna greška pilotske ekipe u fazi slijetanja na Mostarski aerodrom, koja je dovela do toga da avion udari u brdo”.

U prvobitnoj istrazi, bh. Tužilaštvo za avionsku nesreću kod Mostara, u kojoj su poginuli predsjednik Trajkovski, šest članova delegacije i dva pilota, nikoga nije optužilo, jer je istraga pokazala da nema elemenata za pokretanje krivičnog postupka.

Osim Trajkovskog, tada su poginuli savjetnici iz njegovog kabineta Dimka Ilkova-Bošković, Risto Blaževski i Anita Lozanovska, radnik makedonskog Ministarstva vanjskih polova Mile Krstevski, članovi osiguranja Boris Velinov i Ace Velinovski, kao i piloti Marko Markovski i Branko Ivanovski.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama