Banjalučani strahuju zbog krize u Bobar banci

Interventni tim Agencije za bankarstvo bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska završio je pregled stanja u bijeljinskoj Bobar banci, potvrdio je za Al Jazeeru privremeni upravnik Savo Ševaljević.
Privremena uprava u tu banku uvedena je prije nekoliko dana, a poslovnice su zatvorene. To je izazvalo strah građana, jer mnogi imaju depozite u Bobar banci. Za penzionere koji su primali penzije u toj banci pronađeno je rješenje.
Poslovnice banke i dalje su zatvorene, a za sada su odblokirani samo transakcijski računi. Novčane uplate, kao i isplate penzija u RS-u, preuzela je druga banka. To je privremeno rješenje za one koji su penziju primali u Bobar banci.
“Bobar banka je ustupila elektronski putem podatke za svih 2.334 korisnika prava Novoj banci, koja radi na istom programu i Nova banka će isplatiti penzije za svih 2.344 korisnika prava”, kazao je direktor fonda Penzijsko-invalidskog osiguranja RS-a Mladen Milić.
Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera kaže: “Mi smo imali i tri udruženja koja su imali račune svoje u Bobar banci i njima poručujemo da su njihova sredstva garantovana i da će u toku sljedeće sedmice biti slobodna.”
Bolje kući, ko ima novca
Ni građani nisu ravnodušni na vijesti o dešavanjima u ovoj banci. Za mnoge banke više nisu sigurno mjesto za štednju. Banjalučanin Mirko Stojković smatra kako je sigurnije štedjeti u kući, dok njegova sugrađanka Jelena Kučuč kaže kako ne može uštedjeti ni kući, a ni u banci.
“Mislim da samo banke propadaju i pljačkaju. Nema sigurnosti nikakve”, rekao je Đuro Lolić, također stanovnik ovog bh. grada.
Novinarka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić javlja iz Banje Luke kako u “Agenciji za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine uvjeravaju da građani nemaju razloga za brigu, kao ni pravna lica”.
“I to oni koji imaju depozite u Bobar banci u iznosu do 25.000 evra”, dodaje.
Direktor Agencije Josip Nevjestić kaže da će, ukoliko Bobar banka bude likvidirana, to biti prvi takav slučaj u 15 godina postojanja Agencije. Pojašnjava da se za isplate osiguranih depozita do 25.000 eura koriste sredstva fonda Agencije i da nema bojazni da će sredstva u ovoj visini biti isplaćena.
“Fond je dovoljno jak i dovoljno likvidan i, ponavljam, postoje procedure kako će se isplatiti ova osigurana štednja”, kaže Nevjestić.
Domino efekat
Ekonomisti ipak upozoravaju da slučaj Bobar banke može imati negativne posljedice po bankarski sistem. Domino efekat već je počeo unutar same Bobar grupe, u čijem sklopu je i banka, pojašnjava urednik poslovnog portala Capital.ba Siniša Vukelić. Entitetska Agencija za osiguranje pojačala je već nadzor i nad Bobar osiguranjem.
“Uzimali su od njih nekoliko puta kratkoročne pozajmice, od Bobar banke, od 100.000 do 300.000 konvertabilnih maraka [od 50.000 do 150.000 eura] sa kamatom od 9,95 posto. Zatim, oni u Bobar banci i Pavlović banci na kraju 2013. godine su imali depozite od 11 miliona KM [5,5 miliona eura]”, navodi Vukelić.
Privremeni upravnik najkasnije za dva mjeseca predložit će mjere koje će odrediti dalju sudbinu Bobar banke – zatvaranje, prodaju ili pripajanje drugoj banci.
Izvor: Al Jazeera