Svijet danas obilježava Božić: Poziv na miran suživot

Dan Isusovog rođenja, Božić, obilježava se danas širom svijeta, a to je jedan od najznačajnijih blagdana u katoličkom, odnosno kršćanskom svijetu.

Božićnu poruku iz Vatikana poslao je papa Franjo. Deseci hiljada vjernika prisustvovali su njegovom obraćanju na Trgu svetog Petra.

Papa je osudio pripadnike ISIL-a zbog ubijanje manjina u Iraku i Siriji, te pozvao na prekid sukoba u Africi.

Osvrnuo se i na nastavak pregovora između Palestine i Izraela.

”Molim Spasioca ovog svijeta da se pobrine za braću i sestre. Neka Božić donese nadu, i vjeru mnogim raseljenim, prognanim, djeci i odraslima kako u regiji, tako i u cijelome svijetu,” rekao je papa.

Obilježavanje u regiji

U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, je u Katedrali Srca Isusova ponoćku predvodio nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.

Kardinal Puljić je pozdravio sve prisutne vjernike u Katedrali i ispred nje, među kojima i goste apostolskog nuncija Luigija Pezzutija i delegaciju mitropolita Nikolaja.

U svojoj propovijedi je naglasio da je bit Božića ljubav.

„Kada bi svi mi tražili istinski razlog radosti zašto se mi Božiću radujemo, vjerovatno bi raznih razloga bilo. Ali, pravi razlog je što je Bog koji je ljubav očitovao i darovao svoju ljubav. Rodio se kao dijete. On se rodio u ovoj noći i zapravo je to ta ljubav koja nam se daruje. I čovjek na ovoj zemlji je stvoren tom ljubavlju i stvoren je za ljubav, ali je tu ljubav izgubio, jer je odabrao u svojoj slobodi put grijeha. I Bog mu je daruje, ponovo mu je daruje kako bi istinski pomogao čovjeka da se vrati na pravi put“, rekao je kardinal Puljić.

Dodao je da želi na poseban način da se podgrije ta tajna radosti.

„Radujemo se jer smo našli sebe, voljeno biće, čovjek voljeno biće. I u tome doživljavamo radost, jer gdje je ljubav tu je radost. Gdje nema ljubavi nema radosti. Zato je bit Božića u ljubavi, tu je izvor radosti“, rekao je, između ostalog, kardinal Puljić.

U glavnom gradu Srbije, Beogradu, ponoćku je u crkvi  Sv. Antuna predvodio nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, a prisustvovao je joj je srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i vjerskih zajednica u Srbiji, te predstavnici diplomatskog zbora.

“U ovom vremenu sav je svet jedna porodica”, poručio je beogradski nadbiskup, naglasivši da u ovoj tami sami od sebe ne možemo prodrijeti kroz nebesa, ali možemo zahvaljujući Isusu Kristu koji kao dijete položeno u jaslice nadahnjuje sve majke i očeve na ovome svijetu”.

“Neka Srbija ne uskraćuje svoj dar Evropi i čovečanstvu”, pozvao je Hočevar, istaknuvši da Beogradska nadbiskupija zajedno s novorođenim sniva novu budućnost.

“U tebi se večeras, novorođeni, svi smirujemo… Svi mi možemo postati veliki ako noćas snivamo snove Novorođenoga”, poručio je nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar.

“Molimo večeras za one koji misle da novi svet mogu stvoriti bez njega, Novorođenoga. Molimo i za one koji ne snivaju, ne misle i nemaju nikakve nade”, zaključio je on.

U crkvi Srce Isusovo u Podgorici, jutros je održana Božićna misa, koju je predvodio don Viktor Ganc, koji je poručio da je današnji praznik veliki događaj za svakog čovjeka.

Zatražio je oprost za ljude i pozvao na više ljubavi među ljudima.

“Ušli smo u Božić sa misom ponoćkom. Rođenje Isusovo je veliki događaj za svakog čovjeka. Zato, budimo danas radosni, jer je Božić”, kazao je don Ganc.

Istakao je da ljudi moraju biti sretni, je im je Bog podario riječ.

“Ni jedno drugo biće ne može svoju emociju da iskaže kao čovjek, jer nam je Bog podario riječ. Riječ za čovjeka je ona sa kojom nešto možemo da pokrenemo. I ta riječ je vlasništvo Boga. Nažalost, ponekad riječ možemo upotrijebiti loše. To se dešava ako za nekoga kažemo nešto loše”, kazao je don Ganc.

Ponoćka u ratnim područjima

Dolazak Božića proslavljen je i u glavnom iračkom gradu Bagdadu, gdje su se kršćani okupili na ponoćki u crkvi Srca Isusova, te su se prisjetili svoje protjerane braće.

“Kršćanstvo je religija mira, a večeras se s tugom prisjećamo naše braće, bili oni kršćani ili druge vjere, a kojima je naneseno zlo i koji su morali napustiti svoje domove. Molimo se za njih da se vrate svojim kućama i molimo se da nestane svako zlo”, kazao je sveštenik Thair Abdul Masih.

Nekad je u Iraku živjelo oko milion i po kršćana, a procjenjuje se da ih je danas manje od 500.000.

Nakon tri godine kršćani slave Božić i u sirijskom gradu Homsu, koji je bio poprište žestokih oružanih sukoba sirijske vojske i pobunjenika, a koji je ponovno u rukama sirijske vojske.

U kvartu Hamidiyeh ponovno se može vidjeti okićena božićna jelka, te jaslice napravljene od materijala iz uništenih zgrada.

“Naša je radost neopisiva”, kazao je jedan kršćanin dok je kupovao božićne ukrase.

Više hiljada kršćanskih vjernika okupilo se u Betlehemu, mjestu rođenja Isusa Krista, a misu u crkvi Isusova rođenja je predvodio latinski patrijarh Fuad Tval, glavni katolički poglavar u Svetoj zemlji.

On je pozvao muslimane, židove i kršćane na miran suživot.

Božićnoj proslavi  je prisustvovao i palestinski predsjednik Mahmoud Abbas, koji je pozvao na okončanje terora i ekstremizma.

“Ovaj Božić šaljemo posebnu poruku svijetu, a ona je ‘Sve što želim za Božić je pravda”, rekao Abbas.

U Betlehem je stigla i mala grupa kršćana iz Gaze, a dočekani su aplauzima.

Oni su dobili dozvolu da prođu preko teritorije Izraela na putu ka Zapadnoj obali.

Papa pozvao na mir

Na večernjoj misi na Badnjak u Bazilici svetog Petra u Vatikanu, na kojoj su bile hiljade vjernika, papa Franjo pozvao ih je da dopuste Bogu da uđe u njihove živote i pomogne im da se bore protiv tame i korupcije.

Papa je u homiliji kazao da je Božić vrijeme da se podsjetimo da je Božja poruka mira jača od tame i korupcije. 

“Pitanje koje nam novorođeni sin Božji postavlja je ‘Da li dopuštam Bogu da me voli?’. Da li imamo hrabrosti da sa nježnošću prihvatimo bliske osobe koje se suočavaju sa teškoćama i problemima, i koliko je današnjem svijetu potrebna nježnost”, kazao je poglavar katoličke crkve.

Papa je upozorio na problem ravnodušnosti prema drugima, kada svako misli samo na sebe, te nedostatak topline ljudskog odnosa.

Božić se počeo obilježavati u Rimu u četvrtom stoljeću i to 25. decembra, mada se pouzdano ne zna datum Isusovog rođenja.

Na taj dan su Rimljani slavili Sol Invictus, odnosno rođendan Nepobjedivog Sunca, te se pretpostavlja da je proslava Božića na taj dan nastavak tradicije blagdana.

Na Božić se služe tri božićne mise, prva je noć uoči Božića, ponoćka, potom zornica koja slavi dolazak Krista, a na sam dan Božića se slavi glavna pučka misa.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama