Pusić: Šešelj ne smije pokvariti odnose

Pusić je naglasila i da Hrvatska nije od Srbije očekivala poruku političarima, već društvu (Al Jazeera)

Potpredsjednica hrvatske vlade i ministrica vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić, ocijenila je da se odnosi Srbije i Hrvatske nakon slučaja Šešelj popravljaju  i da taj incident ne smije unazaditi postignuti nivo saradnje između ove dvije zemlje.

“Ovo je bio jedan incident. Naravno da niko u Hrvatskoj nije mislio da puštanje Vojislava Šešelja ima veze sa Srbijom. Ono što smo mi očekivali je, s obzirom na historiju i ratnohuškačku retoriku koja je rezultirala ogromnim tragedijama, da se vlasti Srbije jasno distanciraju”, rekla je Pusić novinarima poslije razgovora s kineskim premijerom Li Keqiangom u sklopu Samita Kine i zemalja srednje i istočne Evrope u Beogradu.

Poruka društvu

Pusić je naglasila i da Hrvatska nije od Srbije očekivala poruku političarima, već društvu, prenijela je Hina.

Ona je naglasila da već i njen dolazak u Beograd potvrđuje da je poslije slučaja Šešelj nastupilo otopljavanje odnosa koji su zapali u krizu nakon Šešeljevog dolaska iz haškog pritvora i niza poruka kojima je podstakao reakcije javnosti u Hrvatskoj.

Pusić je ocijenila da su Srbija i Hrvatska dosad već imale i puno hladnije i neprijatnije odnose, ali su se stvari promijenile i obje države u interesu svojih građana moraju gledati u budućnost.

“Ovo je jedan incident koji nas je upozorio da moramo biti dodatno oprezni i imati vrlo jasan stav kao političari”, rekla je ministrica, istakavši i da političari u regiji moraju da smanjuju tenzije i da Srbija i Hrvatska imaju mnogo zajedničkih interesa i mogućnosti.

Hrvatska je, također, na ovom sastanku ponudila nekoliko projekata za koje bi kineska strana mogla biti zainteresirana i ukazala je na prednosti koje ima kao članica Evropske unije, izjavila je predsjednica Vlade i ministrica vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić nakon sastanka s kineskim premijerom.

Aspekti saradnje

Pusić je istakla tri aspekta saradnje i komplementarnost projekta.

“Prvi aspekt je korištenje Hrvatske kao članice EU, kao zemlje u kojoj bi kineske tvrtke mogle osnovati svoja poduzeća i prenijeti jedan dio proizvodnje za europsko tržište, s obzirom da smo u cijeni rada konkurentni, a tu je i značajna ušteda na transportu”, rekla je Pusić novinarima.

Drugi aspekt saradnje su infrastrukturni projekti poput aerodroma na Krku i u Osijeku, termoelektrane u Osijeku, Zagrebačke obale u Rijeci i mogućnosti investiranja u te projekte.

Pusić je dodala i da će Hrvatska naredne godine započeti istraživanja i eksploataciju plina, što vidi kao također jedno od mogućih područja saradnje i interesa kineske privrede jer su i tokom samita “stavili energetiku na visoko mjesto”.

Kao treći aspekt, istakla je mogućnosti saradnje u turizmu.

Izvor: Agencije


Reklama