Umanjene penzije veće od 210 eura u Srbiji

Prva antikrizna mjera Vlade Srbije i zvanično je stupila na snagu. Više od pola miliona penzionera je dobilo umanjene penzije, čime će, kako predviđaju u Vladi, biti ušteđeno gotovo 200 miliona eura, javlja Marko Subotić, novinar Al Jazeere.
Dodatnih 150 miliona dobit će se smanjenjem zarada u javnom sektoru. Ove mjere štednje će značajno rasteretiti srpske finansije, kažu u Ministarstvu finansija.
Svakog desetog u mjesecu su gužve u poštama. Penzioneri primaju prvi dio svog novca. Većina dođe ranije ujutro kako bi što prije podigli penziju. Ovog puta one su za polovinu penzionera u Srbiji manje nego obično.
Zbog mjera štednje Ministarstvo finansija je progresivno smanjilo sve penzije veće od 25.000 dinara, odnosno 210 eura. Prethodno su i sve zarade u javnom sektoru umanjene za 10 posto.
“Smanjenjem plata i penzija ušteđeno je oko 350 miliona evra u budžetu. Iako je ovo jednokratna mera, u Vladi Srbije se nadaju da će se njeni efetki osećati i naredne godine”, javio je Subotić.
Ova odluka, ipak, kako ocjenjuju ekonomisti, neće imati velikog efekta na finansije Srbije.
Urednik NIN-a Milan Ćulibrk je kazao: “Uprkos tom smanjenju plata i penzija, deficit će sledeće godine biti skoro 1.6 milijardi evra. To su jedine dve stavke na kojima se najviše uštedelo. Nije se uštedelo na subvencijama, gde je moglo da se istine bar još 150 miliona evra. Pogotovo što bi sledeće godine trebalo definitivno da bude kraj sa veštačkim održavanjem u životu firmi koje nemaju tržište i proizvod i koje samo postoje na papiru”.
‘Nužno zlo’
U Ministarstvu finansija objašnjavaju da je rezanje plata i penzija nužno zlo, ali je u pitanju, kako kažu, značajna mjera.
“Verujemo da neće biti potrebe za dodatnim smanjenjem penzija i plata u javnom sektoru. Ozbiljno smo izmerili sve elemente programa štednje i minimalno smanjili izdatke iz budžeta na plate i penzije”, ocijenio je ministar finansija Dušan Vujović.
Sporazum postignut sa Međunarodnim monetarnim fondom predviđa dodatne uštede u budžetu za sljedeću godinu od gotovo 400 miliona eura. Dio tog novca dobit će se reorganizacijom javnih preduzeća, kojima se kroz subvencije godišnje daje otprilike 700 miliona eura.
Ministar privrede Željko Sertić je kazao: “Veliki broj preduzeća danas ne postoji. Kad mi kažemo: ‘biće preko 100 preduzeća koja će da odu u stečaj, nisu to 100 preduzeća u stečaju. Imate od toga gotovo 80 preduzeća koja nemaju zaposlenog, ona ne postoje, a prave nam u bilansima, neke cifre se pojavljuju”.
Povećanje penzija, ali i plata, u javnom sektoru neće biti, najavljuju iz Vlade, prije 2016. godine. U toj godini se nadaju značajnom privrednom rastu, što je i preduslov za povećanje zarada.
Izvor: Al Jazeera