Potpisan dogovor SDA, HDZ-a i DF-a o formiranju vlasti

Predstavnici Stranke demokratske akcije, Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine i Demokratske fronte potpisali su u srijedu u Sarajevu sporazum o zajedničkom djelovanju u vlasti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini i ciljevima buduće vlasti, javlja reporterka Al Jazeere Nadina Maličbegović.
Potpisivanje je uslijedilo nakon usaglašavanja programskih načela u utorak.
Načela se odnose na Ustav i Izborni zakon Bosne i Hercegovine, euroatlanske integracije, vladavinu prava, ekonomsko-socijalne reforme, infrastrukturne projekte, osiguranje ravnopravnosti naroda i građana, prava vetereana, održivi povratak te prevenciju i otklanjanje posljedica elementarnih nepogoda.
U potpisanom sporazumu navodi se da treba osigurati punu ustavnu institucionalnu ravnopravnost Bošnjaka, Hrvata i Srba zajedno s Ostalima.
Dodaje se da ”u prihvatljivom” roku treba uskladiti Ustav Bosne i Hercegovine s presudom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci”, kojom se Bosni i Hercegovini nalaže da omogući biranje pripadnika Ostalih u izvršnu vlast.
Navodi se da treba u najkraćem roku izvršiti knjiženje 63 lokacije perspektivne vojne imovine.
Dogovoreno je da će biti osigurana nezavisnost i kompetentnost institucija pravne države za borbu protiv svih oblika kriminaliteta.
Ekonomske reforme
Između ostalog, bit će izvršena provjera poslovanja javnih preduzeća i preduzeća s udjelom državnog kapitala.
Navodi se da je nužno provesti ekonomske reforme s ciljem izlaska iz privredne krize i stvaranje ambijenta za garantiranje ekonomske stabilnosti.
Prema ovom dogovoru, sve hrvatske pozicije pripast će HDZ-u BiH, navele su vođe stranaka u utorak.
Predsjednik DF-a Željko Komšić rekao je u utorak kako DF neće tražiti “niti jednu hrvatsku ili bošnjačku ministarsku poziciju” na bilo kojem nivou vlasti i kako je jasno da u novoj koaliciji niko nikoga neće pokušati prevariti.
Zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović rekao je kako postoji spremnost da se brzo rješavaju ključna pitanja poput mehanizma koordinacije odnosa s Evropskom unijom, knjiženja nepokretne vojne imovine kao preduvjeta daljeg približavanja NATO-u te smanjenja stope poreza na dodanu vrijednost kako bi se olakšalo poslovanje u državi.
Konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u novom sazivu bit će održana 2. decembra, odlučeno je u srijedu na sjednici pripremnog kolegija tog doma.
Prema utvrđenom prijedlogu dnevnog reda na sjednici, zakazanoj za 2. decembar, pristupit će se izboru radnih tijela, verifikaciji mandata i izboru rukovodstva Predstavničkog doma federalnog Parlamenta.
SBB BiH će biti u opoziciji
Kako je nakon sjednice u Sarajevu novinarima kazao generalni sekretar SDA Amir Zukić, konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma zakazana je u okviru zakonskog roka od 20 dana od objavljivanja potvrđenih rezultata općih izbora u Bosni i Hercegovini, kako je to definirano Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine.
“Pripremna sjednica održana je u konstruktivnoj atmosferi i mišljenja sam da ćemo do 2. decembra završiti sve potrebne radnje koje prethode konstituirajućoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta”, istaknuo je Zukić, prenosi Fena.
Na pitanje u vezi s formiranjem Doma naroda Parlamenta Federacije i dinamikom na tom planu, dopredsjednik HDZ-a BiH Marinko Čavara je odgovorio da je tokom razgovora u vezi s formiranjem parlamentarne većine dogovoreno da se moraju poštivati ustavni zakonski rokovi, uključujući i zakazivanje konstituirajućih sjednica kantonalnih skupština, na čemu će se i nadalje istrajavati.
Dodao je da je neophodno pristupiti odgovarajućim aktivnostima da bi se ispoštovali zakonski rokovi i što brže formirali parlamenti na svim nivoima od Federacije do države Bosne i Hercegovine.
Nasir Beganović iz Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine kazao je novinarima da će ova stranka biti opozicija u novom sazivu.
Izvor: Al Jazeera