Kiše u regiji, crveni alarm u Ljubljani

Zemlje regije u srijedu je zahvatila promjena vremena koja je donijela niže temperature, obilnu kišu i ponegdje snijeg, koji ipak ne bi trebao biti obilniji. Slično vrijeme zadržat će se i iduća dva dana, no potom slijedi stabilizacija vremena.
Jako nevrijeme s pljuskovima, koje je u noći s utorka na srijedu zahvatilo veći dio Slovenije, izazvalo je na nekim područjima izlijevanje potoka i manjih rijeka, a u dijelovima Ljubljane proglašen je crveni alarm zbog opasnosti od poplave.
Najviše neprilika bilo je oko Škofje Loke, gdje su se zbog jake kiše izlila rijeka Sora i jedan nabujali potok. Nekoliko ljudi moralo je na tom području biti evakuirano iz svojih kuća, a aktivirana je i civilna zaštita, prenosi Fena.
U jugozapadnom dijelu Ljubljane palo je preko noći 137 litara kiše po četvornom metru, ali pljusak nije zahvatio šire područje.
Rekordne količine padavina
Kiša je u međuvremenu prestala, no u dijelovima grada proglašen je crveni alarm opasnosti zbog izlijevanja potoka koji utječu u rijeku Ljubljanicu te voda koje nije u stanju preuzeti gradska kanalizacija.
Zbog vode na cesti jutros su bile zatvorene dvije veće gradske prometnice, a zatvoreno je nekoliko vrtića. Dežurne službe pozvale su građane u dijelovima grada gdje prijeti opasnost od naraslih voda da premjeste svoje automobile i iz podruma premjeste vrednije stvari.
O problemima zbog noćašnjeg nevremena javljaju i iz Maribora, gdje je tijekom noći vjetar uništavao krovove i rušio stabla.
Teškoće s naraslim podzemnim vodama i bujicama zabilježene su i na području Nove Gorice i Idrije te u drugim krajevima zemlje. Zbog aktiviranih klizišta ponegdje su zatvorene regionalne ceste.
Dežurni meteorolozi navode da je u posljednja 24 sata pala rekordna količina padalina, ali da poslijepodne očekuju smirivanje vremena.
Poplave u Koprivnici i Varaždinu
Poplave su pogodile i područje Koprivnice na sjeverozapadu susjedne Hrvatske. Potok Koprivnica izlio se i poplavio više kuća i drugih objekata, a najteža je situacija u općini Koprivnički Bregi, gdje je proglašena i opća uzbuna, rekao je za Al Jazeeru glasnogovornik Policijske uprave koprivničko-križevačke Dražen Laljek.
Na terenu se sve raspoložive ekipe vatrogasaca, policije i drugih službi. Problema ima na području cijele Koprivničko-križevačke županije. Mnoge su prometnice zatvorene zbog izlijevanja potoka.
Uslijed sinoćnjeg nevremena s obilnom kišom i vjetrom i na varaždinskom su području zatvorene pojedine ceste te poplavljeni neki stambeni prostori te jedna škola, vatrogasci su imali više intervencija ispumpavanja vode. Zbog vode i odlomljenih grana otežan je i promet.
Za područje Istre te Rijeke i sjevernog Jadrana ponovno je proglašen crveni alarm jer se očekuju obilnije oborine, kao i u Gorskom kotaru i Lici, gdje je pao snijeg.
Hrvatska: Crveni alarm, nevrijeme nosilo krovove
Snažni olujni vjetar praćen jakom kišom uzrokovao je brojne štete i probleme stanovnicima Osječko-baranjske županije, posebno onima kojima je potrgao krovove kuća.
Iz osječkog centra 112 izvijestili su kako je olujni nalet vjetra udarao i do 112 kilometara na sat, a Osječane i ostale stanovnike županije probudio je negdje iza 5 sati ujutro.
Polomio je grane drveća, odnio nekoliko krovova kuća te potrgao električne stupove zbog čega u pojedinim dijelovima Osijeka i drugih mjesta nije bilo struje. U Belom Manastiru poplavljen je podvožnjak, a s brojnih kuća stradali su crijepovi, pa čak i dijelovi ili cijela krovišta.
Od početka jutrošnjeg jakog grmljavinskog nevremena zagrebačka Javna vatrogasna postrojba odradila je više od 150 tehničkih intervencija, uglavnom ispumpavanja vode, priopćio je gradski Ured za upravljanje u hitnim situacijama.
Na čekanju je još oko 30 intervencija, koje se odrađuju prema prioritetima, s obzirom da je nevremenom praćenim snažnim pljuskovima s grmljavinom zahvaćeno cijelo područje Zagreba.
Zbog obilnih oborina došlo je do aktivacije nekoliko klizišta.
Na terenu su dežurni djelatnici Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba i dobrovoljna vatrogasna društva s preko 20 ekipa, stoji u priopćenju.
Prema vikendu smirivanje vremena
Zatvoren je dio ulica koje su se našle pod vodom, kao što je slučaj s jednom od prometnijih zagrebačkih prometnica, Alejom Bolognom, ili su na njih pale odlomljene grane s drveća.
Sredinom dana i poslijepodne u većini krajeva očekuje se smirivanje i barem djelomično razvedravanje, a mjestimične kiše bit će još uglavnom na istoku i jugu zemlje.
Kako je rekao dežurni prognostičar u Federalnom hidrometeorološkom zavodu Ibrahim Smajlović za Al Jazeeru, danas i u iduća dva dana na području zemalja regije, očekuju se ponegdje i obilnije oborine, a u višem gorju snijeg uz osjetno zahlađenje.
Snijeg je već pao i u nizinskim dijelovima, između ostalog i u Sarajevu. Za Bihać i Livno izdan je narančasti alarm zbog mogućih većih padalina.
Kiša će u četvrtak obilnija biti u sjeverozapadnim dijelovima BiH. Mjestimično se očekuje porast vodostaja, pogotovo onih manjih, no opasnosti od poplava zasad nema, iako ponegdje može pasti i do 100 litara kiše po metru kvadratnom.
Snijeg moguć i u nizinama
Snijeg je u četvrtak u jutarnjim satima moguć i u nizinama središnje i istočne Bosne. Temperatura bi se mogla spustiti u jutarnjim satima do -1, a najviša dnevna neće prelaziti 7 stupnjeva, u Hercegovini maksimalno do 13 stupnjeva.
“Radi se o uobičajenom vremenu za ovo doba godine, no ovo je pogoršanje ipak kratkotrajno. Već u drugom dijelu petka očekuje se postupni prestanak oborina i stabilizacija vremena”, kaže Smajlović.
Tako će tijekom vikenda i početkom idućeg tjedna svaki dan biti sve toplije, s ugodnim jesenskim temperaturama i sve više sunčanog vremena pa će ulazak u zimski dio godine, unatoč hladnoći i snijegu iduća dva dana, još pričekati.
Ciklona je prouzročila u srijedu nevrijeme na području općine Novi Grad. Jak vjetar prouzročio je više kvarova na elektroenergetskoj mreži, zbog čega je veći dio općine bez električne energije. Radi se na otklanjanju kvarova.
Promjena vremena i u ostatku Hrvatske je donijela oblačno vrijeme s kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u gorju iznad 700 metara nadmorske visine očekuje se snijeg.
I u Srbiji snijeg u višim predjelima
Vjetar prijepodne može ponegdje biti jak s olujnim udarima. Na Jadranu će umjereno do jako jugo okretati na jak do olujan jugozapadnjak, potom buru i sjeverac, a prema kraju dana slabiti.
Kiša pada i u Srbiji, ponegdje obilnija. Promjena vremena tijekom dana zahvatiti će cijelu zemlju. Oborine bi mjestimice mogle biti obilnije, a u višim predjelima također se očekuje snijeg.
Temperatura je jutros ponegdje pala na šest stupnjeva. Očekuje se daljnje zahlađenje, a u Vojvodini bi vjetar povremeno mogao biti olujne jačine.
I iduća dva dana očekuje se hladno vrijeme s velikom količinom padalina.
Izvor: Al Jazeera i agencije