Tuzlanski radnici ponovo na ulicama

Dio radnika u Tuzli ponovno je na ulici, jer su im nakon burnih prosvjeda u veljači, kako tvrde, problemi isti.
Kao primjer navode industriju deterdženata Dita koja je nekada zapošljavala 620 radnika, ali od siječnja 2013. godine ne radi.
I dok radnici ne bježe od posla, većina zaposlenih sada je dio negativne statistike od 100.000 nezaposlenih u tom dijelu BiH, Tuzlanskom kantonu.
Početkom godine sve je počelo mirnim prosvjednim okupljanjima radnika Dite, Konjuha, Polihema, ali njihove probleme, govorili su, nitko nije čuo.
Ubrzo, situacija je izmakla kontroli, pa su uslijedili sukobi s policijom i paljenje zgrade kantonalne Vlade.
‘Kriminal i lopovluk stoljeća’
Imenovana je nova Vlada, koja se smjestila u novu privremenu zgrada, ali su isti ostali problemi radnika. I sedam mjeseci kasnije ponovno ista slika i prosvjedna okupljanja.
„Nismo dobili 37 plata, 56 mjeseci radnog staža nije uvezano i vidite gdje smo“, žali se Hrustan Muminović, radnik Dite.
Na mjestu gdje svakog tjedna prosvjeduju, kantonalnog premijera Bahriju Umihanića podsjećaju što traže.
„Hoćemo da radimo, nećemo sirotinje i humanitarnu pomoć. Hoćemo da radimo, časno i pošteno“, kaže Emina Busuladžić iz Sindikata Dite.
Časnog i poštenog, pričaju međusobno, malo je bilo pri privatizaciji Dite i upozoravaju: „Tu je umreženo sve, kriminal i lopovluk stoljeća“.
Premijer vjeruje u rješenje
U prošlom stoljeću, Dita je bila na vrhuncu: 620 zaposlenih, mjesečna proizvodnja 3.500 tona praškastog ili tekućeg deterdženta, a onda je sve stalo početkom 2013. godine.
Novi premijer zalagao se za kupnju većinskog paketa tvrtke, pokretanje proizvodnje i prodaju Dite, no to je plan koji će dočekati novu vlast. Objašnjava kako je to isključivo zbog poslovnih rizika.
„Nagomilane obaveze prema radnicima, doprinosima, dobavljačima, bankama… Sve je strpljivim radom i vremenom, po zakonima Federacije BiH, moguće riješiti“, vjerujem premijer Umihanić.
Ekonomija iza politike
Rješenje stvari u svoje ruke preuzeli su u Konjuhu, pa su umjesto pravljenja namještaja u posljednje vrijeme radili na sastavljanju dvotrećinskog paketa dionica firme što je, po savjetu Vlade, uvjet da postane većinski vlasnik Konjuha.
„Nadamo se da e oko dionica biti teško. Ako ne bude, vjerujte biće velikih problema u kantonu“, najavljuje Mevludin Trakić iz Sindikata Konjuha.
Problema u kantonu je previše, ali ekonomija je posljednjih dana ionako na drugom mjestu – iza politike.
„Tuzlanski kanton prednjači i dalje po negativnoj statistici. Od 500.000 stanovnika, njih gotovo 100.000 je nezaposleno“, javlja Al Jazeerin reporter Boris Gagić.
‘Nema rješenja bez revolucije’
Radnički duh ipak nije uništen, a borbu za svoja prava, uvjeravaju, nastavljaju i dalje.
„Ne vidim rješenja bez revolucije. Najozbiljnije to kažem. Ovdje se narod opet mora dići“, uvjeren je Sakib Klopić iz Sindikata Polihema.
Narod se digao prije pola godine i rezultati su još vidljivi na spaljenoj zgradi kantonalne Vlade i ostavljenim porukama da se želi bolja budućnost u gradu te nova radna mjesta.
Iako im većina političara to i obećava, profesor Zlatan Delić s Filozofskog fakulteta u Tuzli, ocjenjuje: „I da su radni ljudi obespravljeni, i da oni više nikada neće šutiti i trpiti nepravdu“.
Nepravda je prikazana i na uličnim grafitima, a promjene i zaokret u ekonomiji još se u Tuzli čekaju.
Izvor: Al Jazeera