Vučić demantuje kampanju Srbije protiv Orića

Vučić je najavio reforme školstva, javnih preduzeća i investicionog sistema (Rade Preli? / Tanjug)

U prvom obraćanju medijima nakon što je Vlada Srbije podnijela ostavku i prešla u tehnički mandat uoči parlamentarnih izbora 16. marta, prvi potpredsjednik Vlade Srbije u ostavci Aleksandar Vučić govorio je danas i o ratnom komandantu Armije Bosne i Hercegovine na području Srebrenice Naseru Oriću, protiv kojeg Tužilaštvo za ratne zločine Srbije vodi istragu.

Dan ranije ovo Tužilaštvo je potvrdilo kako je 2011. godinepokrenuta istraga protiv Orića i još četiri osobe zbog sumnji da su lišili života devet Srba 12. jula 1992. godine u mjestu Zalazje u Donjim Potočarima, u opštini Srebrenica.

Vučić je rekao kako smatra da bi završetak te istrage bio velika i važna stvar za region.

“Očekujem da se svi koji su činili zločine nađu pred licem pravde i odbacujem tvrdnje Nasera Orića da Srbija vodi kampanju protiv njega ili nekog bošnjačkog ili pripadnika drugog naroda”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Beogradu.

Navodeći da Tužilaštvo za ratne zločine smatra kako ima dovoljno dokaza za pokretanje postupaka, on je rekao kako je “nedvosmisleno potvrđeno da su teški i strašni zločini nad srpskim narodom u Podrinju počinjeni na mnogim mestima”.

Nema ustupaka Šariću

Narko-bos Darko Šarić neće biti oslobođen krivičnog gonjenja, bez obzira na to kakve informacije ponudio istražnim organima, rekao je Aleksandar Vučić.

On je, odgovarajući na pitanje da li se može desiti da Šarić dobije blažu kaznu jer nudi informacije o saradnji sa političarima, rekao da je Šarić za državu Srbije prvooptuženi i da tu nema nikakve igre.

“Što se tiče informacija, svako od njih bira svoju odbranu, ako smatra da će mu to značiti i može da govori šta god hoće. Na pravosudnim organima će biti da procenjuju, ukoliko mi uspemo taj težak zadatak da uradimo u narednom periodu”, rekao je Vučić.

On je dodao da službe bezbjednosti rade svoj posao.

Vučić je naglasio da se Srbija do danas bavila, prije svega, istraživanjem zločina koje su počinili Srbi, što, kako je naveo, nije bilo nimalo lako.

“Mnogo smo toga pokazali zato što hoćemo da se razdvajamo od zločinaca koji pripadaju našem narodu, nećemo da se kaže da su Srbi zločinici”, rekao je Vučić, prenosi Tanjug.

On je dodao i to da se istraga protiv Orića ne tiče bošnjačkog naroda, nego pojedinaca iz tog naroda koji su činili zločine nad Srbima.

Orić je jučer rekao da će ga iz Srbije i bh. entiteta Republika Srpska “proganjati dok je živ”.

Pravosnažno oslobođen u Hagu

Orić je pravosnažno oslobođen u Hagu po optužnici koja se ticala ratnih događaja od dana kada je preuzeo komandovanje srebreničkim snagama do stavljanja Srebrenice pod zaštitu Ujedinjenih naroda (UN).

Poslije najave Tužilaštva za ratne zločine u Srbiji da će za petoricom Srebreničana biti izdata međunarodna potjernica, njegova advokatica Vasvija Vidović rekla je da će o tome obavijestiti Haški tribunal.

Vidović smatra da se radi o predizbornom političkom manevru Srbije.

Orić kaže da je vijest o potjernici protiv njega i drugih iz Srebrenice plasirana ”uz pomoć domaćih izdajnika”, a cilj svega je da se ”napravi balans za 1995. godinu, iako znaju da je to neizvodljivo”.

Meholjić je najavio da će tužiti Srbiju.

Radulovića ‘više zanima kampanja’

Ostavci Vlade Srbije prethodila je ostavka Saše Radulovića sa pozicije ministra privrede.

Radulović je u utorak optužio Vučićev kabinet da je „bio i ostao glavni kočničar svih reformi“.

U obrazloženju ostavke Radulović je pojasnio kako nijedna od reformi nije provedena, a da je paket mjera ekonomske stabilizacije, na kojem su radili Ministarstvo finansija i Vučićev kabinet, „potpuno je promašen“.

Osvrćući se na Radulovićeve optužbe Vučić je rekao kako je “čistih ruku”.

On je rekao da je dostupan svim državnim organima.

“Sve drugo će nakon toga preduzeti nadležni državni organi. Očekujem da budem pozvan i da u najkraćem roku odgovaram za sve što mi se stavlja na teret. Važno je da državni organi sve ispitaju, da mene ispitaju. Nisam se obogatio ni za jedan dinar, ponosno izlazim potpuno čistih ruku”, rekao je Vučić.

Podsjetio je da je Radulovića u Vladu doveo jer je imao dobre ideje i namjere, ali se, kako je rekao, u međuvemenu pretvorio u političara kojeg više zanima kampanja.

Vučić je rekao i to da se ne slaže sa jučerašnjim saopštenjem Srpske napredne stranke, u kojem se traži da se ispita Radulovićev rad kao stečajnog upravnika.

“Nisam saglasan sa tim saopštenjem. Jedino u čemu sam saglasan jeste da se preispita moja odgovornost, a ostalo će da urade nadležni organi”, rekao je Vučić i dodao kako nikome neće dozvoliti da ga zove nepoštenim čovjekom.

Upitan da prokomentariše tvrdnje Radulovića da su iz kabineta prvog potpredsjednika Vlade stizali nalozi šefici Fonda za razvoj da skida blokade s tajkunskih firmi, Vučić je rekao da je u međuvremenu provjerio i da su u pitanju predmeti Gorana Perčevića i Žunića.

“Ako ste čuli da je i jedan od njih vezan za Srpsku naprednu stranku na bilo koji način, molim vas da me javno linčujete. Toliko o tvrdnjama koje neki ljudi iznose”, naveo je Vučić.

Reforme javnog sektora, školstva

Nakon što je Vlada Srbije podnijela ostavku, predsjednik Tomislav Nikolić raspisao je vanredne izbore za 16. mart i najavio kako državu očekuju “teške i bolne reforme”.

Vučić je kazao da je kao prioritet naveo uspostavljanje nacionalnog plana, gdje će se po regionima znati šta će se i gdje investirati, investitori će znati šta treba da ispune, a regioni i opštine šta da ponude i urade.

Vučić je najavio i reformu školstva, gdje će se prvi put, kako kaže, uvesti ocjene rada nastavnika i škola, da bi roditelji znali koja škola radi dobro, a koja loše.

Najavio je i reforme investicionog sistema i donošenje novih zakona, koji uspostavljaju nove uslove za investitore, prije svega Zakona o radu, stečaju i restruktuiranje javnih preduzeća, a sve to, dodao je, treba da bude usvojeno do 30 juna.

Reforma javnog sektora jedan je od najtežih i najozbiljnijih poslova, ponovio je Vučić, a zapošljavanje mladih označio je kao prioritet.

Vučić kaže da će se insistirati na donošenju Zakona o radu, što će biti tema koju će sa sindikatima već sutra otvoriti on i vođa Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić.

Izvor: Agencije


Reklama