Lex Perković: Hrvatska izbjegla sankcije

Hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić potvrdio je nakon sastanka s europskom povjerenicom za pravosuđe Viviane Reding kako će Hrvatska „žurno poduzeti neophodne korake na usklađenju svih zakonskih pretpostavki u vezi s primjenom europskog uhidbenog naloga“.

Potvrda je to da su Hrvatska i Europska komisija konačno postignule dogovor o izmjenama zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga, najkasnije do 1. siječnja 2014, što će omogućiti prekid postupka za uvođenje sankcije Hrvatskoj zbog kršenja europske pravne stečevine.

„Usklađenje znači i ukidanje vremenskog ograničenja na primjenu uhidbenog naloga, što znači da će se on primjenjivati na sva kaznena djela neovisno o datumu počinjenja“, potvrdio je Miljenić po završetku sastanka u Briselu.

Najavio je i kako zakonske izmjene idu u „žurnu proceduru“, te istaknuo kako je prijedlog izmjena već u Vladinoj proceduri, pa će se uskoro naći „ne samo na Vladi, nego i u Saboru, odnosno što prije moguće“.

„Najkasnije će se to dogoditi do 1. siječnja 2014. godine, a sve to neće biti uvjetovano nikakvim drugih postupanjima“, rekao je Miljenić.

Neslužbeno se doznaje kako je hrvatska Vlada odlučila već na redovitoj sjednici u četvrtak na dnevni red postaviti pitanje o primjeni europskog uhidbenog naloga.

Reding pozdravila dogovor

Reding je pozdravila najavljene korake o izmjeni zakona u Hrvatskoj, kolokvijalno nazvanog „lex Perković“ po Josipu Perkoviću, bivšem pripadniku jugoslavenskih obavještajnih službi osumnjičenog za sudjelovanje u pripremi atentata na hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.

“Europska komisija pozdravlja korake koje je poduzela Hrvatska kako bi se osiguralo da svi zločinci budu privedeni pravdi. U tom kontekstu brzo, efikasno i bezuvjetno usklađivanje zakona o primjeni europskog uhidbenog naloga u skladu s europskom pravnom stečevinom omogućit će da se o svim zahtjevima za izručivanjem osumnjičenih i osuđenih kriminalaca postupa unutar sustava europskog uhidbenog naloga, neovisno o datumu kada su počinjeni zločini”, rekla je Reding.

Hrvatska je i ranije izrazila spremnost da promijeni sporni zakon, kolokvijalno nazvan “lex Perković”, s tim da bi on stupio na snagu 15. srpnja 2014, što je Europskoj komisiji bilo neprihvatljivo.

Stoga je Komisija prošli tjedan započela postupak konzultacija sa zemljama članicama o aktiviranju zaštitnih mjera predviđenih člankom 39. hrvatskog pristupnog ugovora, zbog toga što hrvatski zakon o uhidbenom nalogu nije u skladu s europskom pravnom stečevinom. Zemlje članice imale su deset radnih dana da se o tome očituju.

Reding je prethodno istaknula da „u ovoj fazi nema kompromisa s Hrvatskom o europskom uhidbenom nalogu“, te izrazila očekivanje da se promijeni hrvatski zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije.

Nakon toga uslijedili su živa diplomatska aktivnost i učestali kontakti kako bi se spriječilo uvođenje sankcija.

Isti dan kada je Komisija najavila pokretanje postupka telefonski su razgovarali premijer Zoran Milanović i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i dogovorili se da će pokušati učiniti sve kako bi se spriječile sankcije. Nakon toga hrvatski su predstavnici bili u stalnom kontaktu s Europskom komisijom.

Izvor: Al Jazeera i agencije