Komšić u UN-u naglasio regionalnu saradnju

Obraćajući se na Generalnoj skupštini UN-a, Komšić je istakao težnju da BiH postane dio velike porodice demokratskih država (EPA)

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić rekao je u New Yorku da je za Bosnu i Hercegovinu strateški cilj uspostavljanja formalnih odnosa i članstva u Evropskoj uniji, baziran na težnji da postane dio velike porodice demokratskih država i tako ostvari puno funkcioniranje institucija i daljeg razvoja društva na principima slobodnog tržišta, vladavine prava i posebno zaštite ljudskih prava.

Obraćajući se na Generalnoj debati 68. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, Komšić je istakao da je, polazeći od osnovnih pravaca i aktivnosti vanjske politike Bosne i Hercegovine fokus na daljem približavanju i institucionalizaciji odnosa s EU-om, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om te njegova potpuna primjena.

On je naveo da je aspiracija Bosne i Hercegovine za stjecanjem punopravnog članstva u EU zasnovana na širokom političkom konsenzusu.

‘Suštinska važnost’

“Za Bosnu i Hercegovinu je od suštinske važnosti da proces evropskih integracija zahtijeva sveobuhvatno prilagođavanje politika, institucionalnog okvira i pravnog sistema, s ciljem dostizanja evropskih standarda u svim oblastima. Pri tome smo svjesni da je za ostvarivanje ubrzanog procesa uključivanja Bosne i Hercegovine u evropske integracione tokove neophodna aktivna uloga svih segmenata društva”, naglasio je Komšić.

On očekuje da će ubrzavanje preostalih aktivnosti, odnosno provedba odluke Suda za ljudska prava iz Strazbura u slučaju “Sejdić-Finci”, dovesti do ispunjavanja uslova za podnošenje zahtjeva za članstvo Bosne i Hercegovine u EU.

Komšić je rekao da se nada pozitivnom razvoju događaja u vezi s ispunjavanjem uslova koji bi omogućili aktiviranje Akcionog plana za članstvo i dalju integraciju Bosne i Hercegovine unutar sigurnosne strukture NATO-a.

Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina je u finalnoj fazi pregovora za pristupanje Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

‘Odgovornost za zločine’

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine je još jednom naglasio da Bosna i Hercegovina u vezi s procesuiranjem ratnih zločina ima jasan stav da svi optuženi moraju odgovarati za zločine koji im se stavljaju na teret, bilo pred međunarodnim ili domaćim sudovima.

Komšić je istakao da Bosna i Hercegovina poseban naglasak stavlja na regionalnu i subregionalnu saradnju i dijalog između susjednih zemalja, koje predstavljaju skup kultura i tradicija koje na Balkanu stoljećima žive i koje su sada u raznim stadijima tranzicije i demokratskih reformi.

On je naveo da je Bosna i Hercegovina okrenuta budućnosti i saradnji sa susjednim državama na principima međusobnog poštovanja i uvažavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

“Razvoj bilateralnih odnosa sa svim susjednim državama i državama regije usmjeren je na nekoliko ključnih područja: euroatlantske integracije; razvoj dobrosusjedskih odnosa; unapređenje ekonomske saradnje; jačanje regionalne saradnje i rješavanje otvorenih pitanja kroz konstruktivan pristup”, rekao je Komšić.

U oblasti regionalne saradnje on je posebno istakao jačanje saobraćajne infrastrukture kao osnovice za bolje ekonomsko, kulturno i naučno povezivanje i za sveukupni razvoj regije.

Ekonomsko povezivanje

Prema njegovim riječima, potencijali ekonomskog povezivanja posebno su naglašeni u području industrije, turizma, poljoprivrede i energetike.

“Posebno želim istaći bilateralne odnose s Hrvatskom, koji su dobili novu dimenziju njenim ulaskom u EU i otvorili novu dinamiku koju je obilježila obostrana spremnost i otvorenost za pronalaženje rješenja u najboljem interesu obje zemlje”, istakao je Komšić.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine rekao je u govoru, usaglašenom s ostala dva člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, da institucije Bosne i Hercegovine već godinama strateški djeluju ka ostvarenju Milenijskih razvojnih ciljeva te da, uprkos teškoćama izazvanim svjetskim ekonomskim kretanjima, neće biti smetnji u pogledu dostizanja postavljenih zadataka do 2015. godine.

“Bosna i Hercegovina je spremna doprinijeti globalnim naporima za definiranje razvojnog okvira, a potom i izvršiti provedbu mjera kako bi se adekvatno suočili s ekonomskim, socijalnim i okolinskim izazovima”, poručio je Komšić.

Prema njegovim riječima, imajući u vidu da važnost sva tri navedena aspekta održivog razvoja prevazilaze nacionalne granice, Bosna i Hercegovina cijeni da je regionalna saradnja od suštinskog značaja za uspješnu pripremu za novi Post-2015 razvojni okvir.

“Bosna i Hercegovina, kao i sve zemlje Zapadnog Balkana, u ovoj fazi slijedi politiku i stavove EU-a u vezi s novom razvojnom agendom. Ipak, Bosna i Hercegovina u ovom procesu konzistentno slijedi do sada više puta ponovljenu poziciju da se održivi razvoj može postići jedino u harmoniji s prirodom”, rekao je Komšić.

Izvor: Al Jazeera


Reklama