Učenje na daljinu zaživjelo u Hrvatskoj

Europska komisija nagradila je hrvatski projekt Škola 2.0, koji omogućava povezivanje područnih škola s onom matičnom videovezom, te učenje na daljinu i e-učenje, sa 100.000 eura, kao jedan od tri najbolja projekta u Europi kada je u pitanju obrazovanje i istraživanje.

Država očekuje da će pomoći u obrazovanju učenika, posebno onih u malim školama na otocima i u ruralnim područjima, kao što je jedna od područnih škola na idiličnim brežuljcima Plešivice nedaleko Zagreba.

Odnedavno 19 učenika te škole na nastavu dolazi s još više veselja, jer ih na stolovima čekaju tablet-računala.

Njihova škola dio je projekta Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, koji učenicima želi pružiti kvalitetnije školovanje uz pomoć novih tehnologija.

„Prvo smo učili kako ga upaliti, onda smo otvarali aplikaciju za crtanje, a sada smo učili još mnogo toga“, priča Ivan Šimunović, učenik četvrtog razreda, kojem je sve to zabavno, pa bi i matematiku htio učiti uz pomoć tableta.

Učiteljica Zvjezdana Kurtalj kaže kako će ih često koristiti, jer učenici dobro reagiraju.

„Svi su oduševljeni tabletima, pametnom pločom, jer vole istraživati i raditi na tome. Mislim da će mi se sve to jako lijepo uklopiti u nastavni program“, kaže Zvjezdana Kurtalj, učiteljica u Područnoj školi Plešivica.

Umrežavanje škola

Djeca sada rješavaju zadatke na tzv. pametnoj ploči, pa će stara ploča vremenom izaći iz uporabe.

Novi program omogućuje i komunikaciju s drugim školama, a reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić javlja kako će se njime učenici moći spojiti s jednom od 26 škola u Hrvatskoj koje imaju isti uređaj.

„Moći će učiti, čitati i pisati s učenicima iz tristotinjak kilometara udaljenog otoka Lošinja“, prenosi Ana Mlinarić.

Upravo su tako, uz pomoć videoveze iz škole na otoku Lošinju, kemiju učili đaci s okolnih otoka.

Prije više od pet godina u tom projektu sudjelovala je nastavnica kemije Nikolina Ribarić.

„Spajali smo se videokonferencijom i učenici su i na Susku i na Iloviku i na Unijama promatrali pokuse, gledali i učili s razredom koji je bio u matičnoj školi“, prisjeća se nastavnica Nikolina.

Tada su tako komunicirali zbog manjka profesora, a sada se novim projektom želi osigurati konkurentnije obrazovanje, u što je država uložila 1,6 milijuna eura.

Nažalost, dio škola i dalje nema neke od osnovnih uvjeta za rad.

„Ulaganje u opremu i investicijsko ulaganje u škole nije u domeni Ministarstva obrazovanja. To je u sustavu potpuno decentralizirano i nalazi se u domeni osnivača – 33 veća grada i 21 županije“, pojašnjava ministar obrazovanja Željko Jovanović.

Država očekuje od jedinica lokalne samouprave pomoć u ostvarenju dugoročnog cilja programa – umrežavanja svih škola u Hrvatskoj, no za to im nije dala rok.

Izvor: Al Jazeera


Reklama