Martin Raguž na čelu HDZ-a 1990

Martin Raguž novi je predsjednik HDZ-a 1990.
Izabran je na četvrtom Saboru te stranke, održanom u zgradi Parlamenta Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
I samo mjesto održavanja Sabora stranke, čije je sjedište inače u Mostaru, simbolično je, kazao je novi stranački vođa.
Dužnost je naslijedio od Bože Ljubića, koji je stranku vodio od raskola u HDZ-u BiH, kada je nova stranka utemeljena. Osvježenje na čelu stranke trebalo bi voditi promjenama te jačanju pozicija, čulo se na stranačkom Saboru.
‘Evropska agenda’
Neposredno pred izbor, Raguž je izjavio: “Ko uvažava ova načela, znači da je ovo multietnička zemlja, zemlja tri naroda, da trebamo imati svi ravnopravnu poziciju, da se poštuje izborna volja, da se provodi europska agenda i program, da se borimo protiv korupcije, da otvaramo perspektivu.
Trebamo čvrstu programsku suradnju s kredibilnim strankama i osobama koje prihvaćaju ova načela. Ništa unaprijed, ništa bjanko. Tijela će odlučiti, ali mi ćemo biti dovoljno snažni i sad već interes pokazuje da sve zanima gdje će HDZ 1990. A mi ćemo znati gdje ćemo.”
Raguž je izabran sa 395 glasova, dok je njegov protukandidat Slaven Raguž osvojio 136 glasova. Na Saboru je pristustvovalo 538 delegata, od kojih je 533 glasalo, a važećih glasova je bilo 531.
U pozdravnom govoru, Martin Raguž zahvalio je bivšem predsjedniku Boži Ljubiću i ostalim članovima stranke za podršku.
Izvor: Al Jazeera i agencije