Nakon teških vrućina stiže osvježenje

Liječnici i meterolozi preporučuju svima da ne izlaze van bez potrebe (Fena)

Vrh toplotnog vala pogodit će tijekom dana cijelu regiju. Temperature će u većini krajeva prelaziti i 40 stupnjeva, no već večeras, a potom i u noći uslijedit će osvježenje, doduše praćeno nestabilnim vremenom, grmljavinskim pljuskovima, pa i tučom.

Nakon osvježenja temperature će pasti i za desetak stupnjeva, a meteorolozi najavljuju puno ugodnije dane u nastavku tjedna.

„Ovo jesu vrlo visoke temperature, ali još su niže od apsolutnih maksimuma. Kad je konkretno Bosna i Hercegovina u pitanju, jučer su najtopliji bili Mostar i Banja Luka sa 40 stupnjeva. Danas će biti slične vrijednosti temperature, možda i ponegdje malo više, pa se uglavnom očekuje između 36 i 41 Celzijeva stupnja“, najavila je Ankica Stojanović, dežurna prognostičarka Državnog hidrometerološkog zavoda Hrvatske (DHMZ) u izjavi za Al Jazeeru.

Ipak, sa sjeverozapada Europe regiji se približava frontalni poremećaj koji bi se tijekom večeri, pa sve do idućeg jutra kretao od Slovenije, preko zapada Hrvatske, prema BiH, a potom Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji. Nevrijeme će donijeti znatno niže temperature.

„Nakon toga vrijeme će biti puno ugodnije, što znači da će najviša dnevna temperatura biti i za desetak stupnjeva niža nego što je ovih dana, što znači uglavnom tridesetak stupnjeva ili koji stupanj više. Dodatna će pogodnost biti to što će prevladavati sjeveroistočni vjetar s kojim pritječe manje vlage, pa neće biti tako sparno kao ovih dana“, pojašnjava meteorologinja Stojanović.

Na konstataciju da svatko od nas subjektivno osjeća temperature, pa i tvrdi kako sve češće dolaze teške vrućine, Stojanović ukazuje na to kako temperature jesu visoke, ali i podsjeća na pokazatelje iz prošle godine, konkretno u Hrvatskoj.

‘Crveni alarm’ zbog visokih temperatura

U većem dijelu BiH oglašeno je upozorenje na opasnost od ekstremnih vrućina, jer se tijekom dana očekuje rast temperature zraka i iznad 40 stupnjeva Celzijevih.

Tzv. crveni meteorološki alarm oglašen je za područje Sarajeva, Mostara, Banje Luke, Tuzle i Višegrada.

Entitetski hidrometeorloški zavodi građanima su uputili upozorenje kako su visoke temperature potencijalno opasne po život te su preporučili mjere opreza uključujući i savjete da se što manje vremena provodi na otvorenome. 

Prošlog su kolovoza zabilježeni temperaturni maksimumi u Slavoniji, odnosno najviše temperature otkako postoje mjerenja, pa je živa dosegnula čak 40,4 Celzija, no u Zagrebu nije oboren apsolutni maksimum iz 1950. godine kad je izmjereno 40,4 stupnjeva.

Kad je Crna Gora u pitanju, meterolozi za dolinu Zete i Morače najavljuju i 42 stupnja, no i to je ispod rekordne vrijednosti od prije šest godina kada su u Podgorici izmjerena 44,2 stupnja.

Kopno toplije od mora

Meterolozi imaju i logično objašnjenje zašto su kontinentalni krajevi topliji, nego obala mora.

„Lako je to objasniti time što je more dosta hladnije od zraka, pa zbog te razlike s mora sredinom dana zapuše vjetar koji snizi temperaturu na Jadranu. Najviše su temperature između 11 i 12 sati, a kad vjetar zapuše zaustavi se rast temperature ili se ona i snizi za koji stupanj. U unutrašnjosti toga nema, pa zagrijavanje traje sve dok je sunčano“, objašnjava meterologinja Stojanović.

Zbog visokih temperatura meteorolozi i liječnici svima, ne samo kroničnim, plućnim i srčanim bolesnicima, starijim osobama, djeci i trudnicama, savjetuju izbjegavanje boravka na otvorenom već od 11 sati, pa sve dok Sunce ne zađe, uz istovremeno uzimanje što više tekućine i lagane hrane.

Iz javnozdravstvenih institucija podsjećaju kako su simptomi toplotnog udara vrtoglavica, slabost, uznemirenost, pojačana žeđ i glavobolja, te su apelirali na to da se svima kojima pozli ukaže prva pomoć tako što će biti sklonjeni na hladnije mjesto.

„Oni koji baš moraju izaći na otvoreno trebaju se zaštititi kapom, šeširom ili suncobranom i piti dovoljno tekućine, prije svega vode, jer gazirana pića imaju puno šećera, a piva i drugi slični napici puni su alkohola. Time se oslobađa još više energije, pa nam je više i vruće, te je stoga preporučljivo piti vodu ili nezaslađeni čaj“, zaključno poručuje Ankica Stojanović.

Na kraju i poslodavcima, čiji radnici rade na otvorenom, upućen je apel da preraspodjele radno vrijeme i ne izlažu zaposlenike naporima koji bi mogli ugroziti njihovo zdravlje.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama