Srbija: Drastično pojednostaviti birokratiju

Skoro godinu dana potrebno je kako bi se u Srbiji dobila građevinska dozvola. Preglomazna birokratija jedan je od razloga usporene izgradnje u Srbiji, ali i većeg privlačenja stranih investicija.

Dok nadležni najavljuju da će promijeniti zakon, eksperti tvrde da nije lako ukinuti procedure za dobijanje građevinskih dozvola.

Fascikle i papiri na stolu – samo podsjetnik Nenadu Peciji na dio dokumentacije koju bi trebalo da preda da bi dobio građevinsku dozvolu.

Njegova kompanija gradi zgrade po Srbiji, pa kada mu god neko pomene građevinsku dozvolu, to ga asocira na čekanje.

Analiza Svjetske banke

„Od početka prikupljanja uslova do dobijanja pravosnažnog odobrenja za izgradnju vam je potrebno dve godine. Malo manje vam treba ako proširujete postojeći stan pa hoćete da ogradite sobu, onda će da traje godinu i po“, kazuje Nenad Pecija.

Analiza Svjetske banke pokazuje da je za dobijanje građevinske dozvole u Srbiji potrebno u prosjeku 269 dana. Podnosilac zahtjeva treba da prikupi oko 90 dokumenata i preda ih na tridesetak šaltera. Često mora i da ispravlja greške koje je neko drugi napravio, pa čak i slovne.

„Ovo je 65.dan kako ne možemo da dobijemo zaključak o ispravci odobrenja za izgradnju. Uprava treba samo da vam pregleda i ustanovi da postoji slovna greška“, kazuje Pecija.

Dobijanje građevinske dozvole, stručnjaci opisuju kao lutanje po lavirintu.

Dušan Vasiljević ekspert je za tu oblast. Snalazi se i u komplikovanom dijagramu za izdavanje lokacijskih, građevinskih i upotrebnih dozvola

„Niko ne treba da ima iluziju da je moguće promeniti sve iz korena za kratko vreme i bez ulaganja resursa, ali ono što nam u ovom trenutku najviše nedostaje, to je jedna politička spremnost da se rad administracije dovede u red“, ističe Vasiljević.

U Vladi kažu da rade na izmjenama Zakona o planiranju i izgradnji kako bi pojednostavili administrativnu proceduru. Upravo je to bitno i za privlačenje stranih investitora.

Glavni krivac

„Te procedure i njihovo koštanje jako koče investicije jer prosto vi nemate posla koji ne trazi određeno zemljište na kojim treba neke prostorije da se izgrade sa jedne strane. Sa druge strane nama je i građevinska delatnost u celini zastala potpuno. Imamo veliki pad u građevinskoj delatnosti“, ističe Milan Kovačević.

Stručnjaci se nadaju i da će početak pregovora sa Evropskom unijom ubrzati izmjenu i prilagođavanje srpskih propisa evropskim.

„U poslednjih pet godina izgradnja stanova u  Srbiji  je prepolovljena. Ekonomska kriza je glavni krivac za to, ali i proces izdavanja građevinskih dozvola. Zbog toga privredna komora, ali i građevinari, apeluju na Vladu, da ako ne može da ublaži krizu, onda barem drastično pojednostavi birokratiju“, javlja Al Jazeerin Marko Subotić.

Izvor: Al Jazeera


Reklama