Kosovo: Usvojen Prijedlog zakona o amnestiji

Skupština Kosova usvojila je Prijedlog zakona o amnestiji. Za je glasalo 90 poslanika, 17 ih je bilo protiv, a jedan je bio uzdržan.
Zakon predviđa amnestiju za veliki broj krivičnih djela izvršenih prije 20. juna ove godine na Kosovu.
Njegovo usvajanje je predviđeno Sporazumom o normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda.
Zamjenik premijera Kosova Hajredin Kuci u svom izlaganju je obrazložio da je zakon o amnestiji, koji prošle nedjelje nije dobio dvotrećinsku većinu u Skupštini Kosova, promijenjen i da će usvajanje ove verzije zakona dovesti do integracije Srba sa sjevera u kosovske institucije.
Protest i peticija
Ispred Skupštine Kosova demonstrirao je mali broj građana koji se protive amnestiji na cijeloj teritoriji Kosova.
Grupa nevladinih organizacija nastavlja da skuplja potpise za peticiju putem koje se nadaju da će predsjednica Kosova vratiti ovaj zakon u Skupštinu.
Kuci je u svom izlaganju u Skupštini rekao da su u novom Prijedlogu zakona uzeti u obzir zahtjevi poslanika da se Član 3 zakona briše.
I predsjednik Zakonodavne komisije, poslanik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Arben Gashi, potvrdio je da su uzeti u obzir zahtjevi zakonodavaca i u ime komisije zatražio da se zakon u načelu izglasa.
Prijedlog zakona su podržali šefovi svih poslaničkih grupa, osim pokreta Samoopredjeljenje, koji su tražili da se zakon ne usvoji.
Šef poslaničke grupe Samoopredjeljenje Visar Ymeri i drugi poslanici ovog pokreta su protiv usvajanja zakona, jer smatraju da taj zakon šteti Kosovu i amnestira kriminalce.
Normalizacija odnosa
Visoki predstavnik Evropske unije (EU) na Kosovu Samuel Žbogar i ambasadori zemalja EU-a i Sjedinjenih Američkih Država smatraju da bi brzo usvajanje zakona o amnestiji bio odlučujući korak ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i sigurnoj integraciji svih građana u institucije Kosova na cijeloj teritoriji zemlje, prenosi Tanjug.
Oni su ukazali na to da je amnestija privrednih kriminalnih djela vezana samo za sjever zemlje.
“Ovaj zakon kako je predložen ima usko polje djelovanja, isključuje djela koja su izazvala teške tjelesne povrede ili smrt i amnestira samo ekonomska krivična djela koja su izvršena u vezi s pozivima na otpor”, navodi se u zajedničkoj izjavi.
Na sjednici kosovske Skupštine 4. jula prijedlog zakona nije dobio dvotrećinsku većinu da bi mogao ići na drugo čitanje, odnosno usvajanje.
Za razliku od prvog nacrta zakona, kada je oslobađanje bilo djelimično, u sadašnjem nacrtu piše da se svim počiniocima krivičnih djela navedenih u ovom zakonu daje potpuno oslobađanje od krivičnog gonjenja ili od izvršenja kazne.
Kako je ranije prenio Radio Slobodna Evropa, neka od tih djela su “napad na ustavno uređenje, oružana pobuna, ugrožavanje teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka, špijunaža, nelegalni prelaz granice, podsticaji na nacionalnu, rasnu i vjersku mržnju, nemir i netolerancija, uništenje ili oštećenje imovine, podmetanje požara, neovlašteno posjedovanje oružja, izbjegavanje poreza, krijumčarenje robe…”
Izvori: Al Jazeera i agencije