Istraživačka stanica Petnica jedva opstaje

U danu koji se u Srbiji obilježava kao Dan nauke, održano je novo okupljanje naučnika u Beogradu.

Ovaj put, samo simbolično obilježavanje, polaganjem cvijeća na spomenik i ispred muzeja Nikole Tesle, ali i uz upozorenje da će protest „Spasimo nauku“  biti nastavljen ako nedavno postignut dogovor s nadležnim ministarstvom ne bude realiziran.

Osim isplate plata, tokom slijedeće sedmice očekuje ih i sastanak sa nadležnim ministrom, a slijedećih dana i razgovori sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem.

Pregovorima bi trebali prisustvovati i predstavnici ministarstava financija te rada i socijalne politike.

„Ministar je obećao da će se on, lično, založiti da dva ministarstva pošalju svoje predstavnike kako bi na kraju formirali tu radnu grupu onako kako to zakon predlaže i počeli sa pregovorima. Znači, mnoge stvari bi trebalo da se pokrenu već do kraja ovog meseca“, kaže predsjednica Sindikata nauke Đurđica Jovović.

Nevjerovatno iskustvo

Ekipa Al Jazeere posjetila je Istraživačku stanicu Petnica kod Valjeva, u zapadnoj Srbiji, koja već 31 godinu odgaja nove naraštaje naučnika. Uprkos velikom domaćem i međunarodnom ugledu, i ova institucija jedva preživljava zbog drastično smanjenog budžeta.

Tomica Mišljenović ima 27 godina, diplomirani je biolog na pragu doktorskih studija. Već 11 godina ne propušta nijedan obrazovni ciklus Istraživačke stanice Petnica u kojoj je sada zaposlen kao rukovodilac programa za biologiju.

„To je jedno neverovatno iskustvo. Vrlo je teško objasniti svim ljudima koji nisu nikada bili u Petnici taj vrlo specifičan duh koji postoji, taj duh zajedništva, između ostalog, i ljudi koji međusobno pomažu jedni drugima do kasno u noć“, navodi Mišljenović.

Još se čeka isplata

A pomaže se mnogo, navodi novinarka Al Jazeere Anne Marie Ćurčić koja je bila u Petnici. Za 31 godinu postojanja, kroz Petnicu je prošlo na desetine hiljada učenika i studenata, kao i nekoliko hiljada predavača sa jednim ciljem – podstaći i razviti u mladima naučni duh.

„U istraživačkoj stanici Petnica, ne dele diplome ni sertifikate. Ono što dele je kažu, radost pružanja i deljenja novih naučnih saznanja“, dodaje Ćurčić.

No, rad Istraživačke stanice Petnica, ozbiljno je ugrožen. Razlog – finansije. Budžet iznosi oko 44.000 eura. Iako je smanjen u odnosu na prethodne godine, još se čeka na njegovu isplatu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama