Makedonski novinari nepoželjni u Grčkoj

Odnosi Grčke i Makedonije ponovo su naišli na prepreku. Razlog je odbijanje grčkih vlasti da u zemlju puste makedonsku novinarku koja je išla na odmor.
Reagiralo je i Ministarstvo vanjskih poslova Makedonije.
Novinarka skopskog Dnevnika godinama je poslom išla u Grčku, a češće je odlazila tamo na ljetovanje.
Prije desetak dana Ivana Kostovska je s istom namjerom organizirano krenula na egejsku obalu. Ali, na granici je dobila dokument na grčkom i srpskom jeziku da je nepoželjna.
“Činilo mi se da su i sami graničari bili iznenađeni. Pitali su me kada sam posljednji put putovala u Grčku. Rekla sam da sam bila u Lutrakiju. Izvještavala sam o Makedoncima koji tu žive. Morala sam se vratiti. Neugodan je osjećaj. Osjećate se kao da ste kriminalac, a to nije slučaj. Jedino što sam radila jest da sam ljetovala u Grčkoj i izvještavala”, kaže Kostovska.
Zategnuti odnosi
Ubrzo je reagirala grčka Kancelarija za veze u Skoplju.
“Ambasador Lalakos sreo se sa šefom diplomatije BJRM-a u vezi sa novinarkom Dnevnika kojoj nije bio dozvoljen ulazak u našu zemlju. Prenio mu je nezadovoljstvo Grčke zbog preuveličavanja slučaja u susjednoj zemlji, koji se isključivo odnosi na unutrašnji red i zakon Grčke”, navodi se u saopćenju.
Dva susjeda već dvije decenije imaju zategnute odnose.
“Atina i Skoplje spore se zbog imena od početka devedesetih. To je glavni razlog višegodišnjeg zastoja Makedonije u evroatlanskim integracijama. Međutim, svi novinari koji imaju ili su imali zabranu ulaska u Grčku navode kako to nije uzrok. Smatraju da je razlog tome izveštavanje o makedonskoj manjini na severu Grčke”, izvještava Al Jazeerin reporter Stefan Goranović
Atanas Kirovski dugo je istraživao ovaj problem na samom terenu.
“Grčka ne priznaje da tamo žive ili su živeli Makedonci. I oni u konzistentnošću s tim, sa tom politikom negiranja Makedonaca, makedonskog jezika, makedonskog naroda i makedonske manjine, oni se boje novinara koji će možda snimiti, pa pokazati da tamo postoji ili je postojala makedonska manjina”, ističe Kirovski.
Crne liste
Novinar Goran Momirovski je, također, imao zabranu. Tvrdi i da je bio privođen na informativni razgovor kada je izvještavao u Grčkoj.
“Realni problem dve zemlje, a to su prava makedonske manjine u Grčkoj i imovine Makedonaca koji su bili proterani ‘47, ‘48, ‘49. godine iz Grčke. Nema pravih podataka oko broja tih ljudi koji su izgubili svoju imovinu, ali se priča da je to 10 milijardi evra”, ocijenio je Momirovski.
Desetine hiljada građana Makedonije ljetovat će u Grčkoj. No, ako su na “crnoj listi”, to će vjerovatno saznati tek na granici.
Izvor: Al Jazeera