Vijeće načelno za početak pregovora sa Srbijom

Preporuka Vijeća ministara vanjskih poslova Evropske unije je, prema nacrtu zaključaka, da se Srbiji odobri početak pregovora s Unijom.

Radi se o neformalnoj razmjeni stavova ministara u Luksemburgu, a Evropsko vijeće trebalo bi donijeti zvanični zaključak u utorak.

Vijeće misli da je Srbija napravila napredak nakon dugog dijaloga s kosovskom delegacijom, koji se vodio posredstvom Evropske unije.

Prioritet je bio “vidno i održivo poboljšanje odnosa s Kosovom”, nakon dogovora o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine 19. aprila.

Pitanje Njemačke

Reporterka Al Jazeere Katarina Drlja javila je iz Luksemburga kako u nacrtu zaključaka stoji kako Srbiji treba dati preporuku za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, a Kosovu za pregovore o stabilizaciji i pridruživanju.

Vijeće će u utorak raspravljati kada bi eventualni pregovori mogli početi, a u nacrtu zaključaka stoji prijedlog za započinjanje pregovora do decembra.

Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton rekla je: “Zajedno sa komesarom za proširenje (EU) Štefanom Fuleom uputila sam pismo članicama Unije o napretku u pravcu vidljive i održive normalizacije odnosa Srbije i Kosova”.

“Naročito sam se fokusirala na dva aspekta napretka – prvo na nepovratnost tog procesa i kvalitativno poboljšanje odnosa”, koje se, kako je navela, odnosi na razmjenu oficira za vezu i nastavak rada na provođenju Briselskog sporazuma.

Nakon službenih zaključaka ministara vanjskih poslova EU-a u utorak, posljednju riječ dat će šefovi država u četvrtak.

Drlja je podsjetila da Njemačka još nije rekla posljednje “da” ili “ne”, ali je šef diplomatije te zemlje Guido Westerwelle kazao da pozdravlja sve napore ka postizanju političkog dogovor.

Politički analitičari smatraju da će dobijanje datuma za Srbiju biti uslovno, a provođenje sporazuma iz Brisela ključno je i za Kosovo i za Srbiju, javlja iz Beograda reporter Al Jazeere Đorđe Kostić.

‘Uslovni datum’

Analitičari očekuju da će odgovor iz Brisela biti pozitivan. Ipak, kažu, uslovni datum je više vjerovatan, zbog tvrdog stava Njemačke.

“U Nemačkoj ne postoji veliki entuzijazam za proširenje EU – svega 20 posto Nemaca smatra da je proširenje EU-a dobra ideja, a uz to, u njihovoj političkoj javnosti postoji uverenje da su neke zemlje Zapadnog Balkana i neke druge zemlje prerano postale članice EU-a. Shodno tome, mislim da će prema Srbiji biti primenjeni koliko-toliko stroži kriterijumi”, kazao je politički analitičar Dejan Vuk Stanković.

Početak pregovora sa EU-om neće značiti manji pritisak na zemlju da nastavi reforme.

“U Vladi Srbije kažu da su šanse za Srbiju da dobije datum znatno porasle od petka, nakon što su visoka predstavnica za EU Catherine Ashton i i komesar za proširenje Štefan Fule uputili zajedničko pismo ministrima EU-a u kojem su naveli da su Srbija i Kosovo učinili značajan napredak u normalizaciji odnosa”, javio je Kostić.

Analitičar Čedomir Antić upozorava da Evropska unija nije šalter za socijalnu pomoć.

“Evropska unija je u dubokoj krizi i nju vode ljudi koji nažalost nisu dostojni onih velikih tradicija koje evropska ideja i evropska zajednica treba da ima. Srbija prvo treba da razmisli kako će da reši svoju jezivu ekonomsku situaciju. To što smo predali sever Kosova je posledica činjenice da nama tereba novac da isplatimo plate i penzije”, kaže Antić.

Nekim Beograđanima dosta je priče o početku pregovora. 

“Ne znam više sa tim datumom. Non-stop pričaju o tome, ali nikako da dođe”, kaže Ognjenka.

Njena sugrađanka Verica kaže da očekuje da će biti bolje i da će Srbija dobiti datum.

“Mislim da će biti još nekih uslova verovatno i da će se to odložiti. Ma nema od toga ništa. Zašto? Zato što smo banana država, eto zato”, mišljenja je Miroslav Stanković.

Do sada je 12 zemalja članica Evropske unije potpisalo zahtjev da se Srbiji odobri da u oktobru počne pregovore o članstvu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama