Novi paket mjera Vlade Srbije

Vlasti Srbije planiraju provesti paket ekonomskih mjera kako bi ostvarile uštede blizu 350 miliona eura.

Kako je u srijedu objavio ministar privrede Mlađan Dinkić, predviđa se reforma javnog sektora, borba protiv sive ekonomije, poticanje investicija i reforma tržišta rada.

Paketom ekonomskih mjera vlasti Srbije planiraju da uštede blizu 350 miliona eura, izvještava Al Jazeerina reporterka Jelena Milutinović.

Osim smanjenja rashoda, set mjera, koji je u srijedu objavio ministar privrede Mlađan Dinkić, predviđa strukturne reforme javnog sektora, borbu protiv sive ekonomije, podsticanje investicija i reformu tržišta rada.

Ekonomski oporavak

Poslije tri nedjelje usaglašavanja, recept za ekonomski oporavak Srbije ispisan je na 16 stranica. Plan je smanjiti rashode i time spriječiti dalji rast javnog duga.

“Naš plan je štednja, rigorozna štednja u javnom sektoru i ozbiljno podsticanje privatnog sektora investicija i proizvodnje… Još nešto, ovaj program može uspeti samo ako se sve njegove tačke simultano sprovedu odjednom , ako se sprovede samo deo oko budžeta a bez strukturnih reformi program će sigurno propasti”, istakao je Mlađan Dinkić, ministar privrede u Vladi Srbije.

Reforma javne uprave biće među prvim zadacima Vlade, ali najprije bi trebalo da se prebroji državni aparat.

U Srbiji se ne zna koliko je ukupno državnih tijela, niti koliko je zaposlenih u javnom sektoru. Zato Vlada pravi centralni registar.

“Sada će biti zakonska obaveza i svi oni organi i institucije, javne službe, agencije koji  ne dostave Ministarstvu do 31. jula ove godine te podatke neće dobiti platu za avgust mesec, jednostavno obustavićemo platu kako bi eventualno uveli rad za one koji pokušavaju da sakriju podatke”, dodaje Dinkić.

Nejasne nadležnosti

Javni sektor Srbije broji više od 500.000 ljudi, a poseban problem je to što se nadležnosti mnogih institucija preklapaju.

“Osim što se ne zna tačan broj zaposlenih u državnim službama i javnim preduzećima, u Srbiji niko nikada nije napravio analizu stvarnih potreba u javnom sektoru. Zato će to, kako najavljuju u Vladi, biti među prioritetima u narednim mesecima”, javlja Al Jazeerina reporterka.

Vlada je usaglasila i mjere za rješenje statusa 179 preduzeća u restrukturiranju, koja zapošljavaju 54 hiljade radnika. Još nema konsenzusa o sudbini Telekoma.

Sindikati pozdravljaju štednju, ali kažu da će bez depolitizacije izostati pravi rezultati.

“Bez formiranja profesionalne državne uprave koji su tu bez obzira ministri odlaze i dolaze državna uprava radi posao, dakle ja nisam optimista da ce ove mere dati uštede”, ističe Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Zamrzavanja plata i penzija neće biti, ali nema ni novca za njihovo povećanje. Rasprava o rebalansu budžeta Skupština Srbije počet će 1. jula.

Izvor: Al Jazeera


Reklama