Peticija u Crnoj Gori protiv povećanja PDV-a

Širom Crne Gore počelo je potpisivanje peticije protiv povećanja stope poreza na dodatnu vrijednost (PDV) sa sadašnjih 17 na 19 posto. Ovaj prijedlog crnogorske Vlade već je u proceduri i u utorak će o njemu raspravljati parlament.
Podgoričanin Ranko Ljumović kaže kako je povećanje PDV-a sa 17 na 19 posto, uz ostala poskupljenja, kap je koja prelijeva čašu. On je potpisao peticiju kojom se traži da crnogorska Vlada odustane od ove mjere.
„Ko živi s porodicom, ko ima 5-6 članova porodice koji se kreću i rade, odmah će da osjeti na budžetu. I na struji, i na vodi, i na telefonu, i na doručku, i na ručku, i na večeri i na šta god oćete, na sve će da se osjeti“, rekao je.
Rađene analize
Organizatori peticije, civilni sektor i sindikati izričiti su – građani ne smiju plaćati greške Vlade i milionske dugove Kombinata aluminijuma Podgorica.
„Ja mislim da je to jedna besmislica i da je ovo uvod u povećanje i taksi i poreza i da, ako sada ne pružimo otpor i kažemo – nećemo da plaćamo dugove tajkuna, da će nam malo biti ovih dva posto već da nas čeka plaćanje i onoga duga za struju koji je potrošio kombinat aluminijuma. Građani to jednostavno ne mogu da podnesu“, smatra Vanja Ćalović iz mreže nevladinih organizacija MANS.
U Vladi međutim, misle drugačije. Odluka je, kažu nepopularna i teška, ali 35-40 miliona godišnje pomoglo bi saniranje rastućeg budžetskog deficita – bez većeg uticaja na građane.
„Sve te analize koje su rađene, pokazale su da će doći do blage i jednokratne korekcije cijena koja neće biti značajna s obzirom da se nulta i niža stopa PDV-a zadržavaju na istim nivoima i s obzirom na činjenicu da potrošački proizvodi koji čine pola potrošačke korpe oporezuju nižom stopom PDV-a“, navodi Marija Radenović iz ministarstva finansija.
Stav ekonomista
Niža stopa PDV-a odnosi se na brašno, mlijeko, ulje, meso, šećer, lijekove, usluge smještaja, javnog prevoza, higijene, navodi novinarka Al Jazeere iz Podgorice Milica Marinović.
Uprkos olakšicama, kaže ekonomista Vasilije Kostić, takav koncept štednje po svaku cijenu nije dobar.
„Moguće da takav naum dobije kontra-ishod, da se ne ostvare poreski prihodi zbog kojih je i uvedena takva mjera, iz prostog razloga što takve mjere djeluju destimulativno na ekonomski rast“, smatra on.
Stopa PDV-a u Crnoj Gori, uz Bosnu i Hercegovinu, trenutno je najniža u regiji.
„Ukoliko nevladine organizacije skupe dovoljan broj potpisa, građanska peticija mogla bi pred Parlament već sjutra, kada će poslanici raspravljati o povećanju poreza na dodatu vrijednost“, dodaje Marinović.
Izvor: Al Jazeera