Drugi najveći vodostaj u historiji Vukovara

Vodostaj Dunava u Vukovaru u subotu je u 10 sati iznosio 724 centimetra, što je i drugi po redu zabilježen vodostaj u vukovarskoj historiji, istaknuo je direktor Hrvatskih voda za Sliv donje Drave i Dunava Siniša Kukić.
“Riječ je o drugom povijesnom vodostaju Dunava u Vukovaru, no obrambeni sustav u potpunosti funkcionira”, rekao je Kukić na sjednici vukovarskog Stožera za zaštitu i spašavanje, naglasivši kako nema nikakvog mjesta panici.
Istaknuo je zapaženu ulogu ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine u organizaciji odbrane od poplava. “Mnogi su ga skloni prozivati, no sada naš resorni ministar zaslužuje samo pohvale”, ustvrdio je Kukić.
Situacija stabilna
Prema njegovim riječima, situacija je potpuno stabilna i nizvodno u Šarengradu i Iloku, gdje Dunav ugrožava nekoliko kuća izgrađenih u poplavnom području.
Vukovarski gradonačelnik Željko Sabo rekao je da su tokom noći izvršene dvije intervencije u kojima je dodatnih 5000 vreća s pijeskom ugrađeno u zečje nasipe na Budžaku, a još pet hiljada vreća blizu ušća Vuke u Dunav, u samom središtu grada.
“Stojimo bezbrižno na najkritičnijoj točki na nasipu, pa se iz toga vidi koliko je dobar posao odrađen u Vukovaru u pripremi obrane od poplave”, rekao je Sabo. Dodao je da su svi koji su obišli ovih dana Vukovar, napose i sama struka, istaknuli kako je u Vukovaru odrađen najkvalitetniji posao u historiji odbrane od poplava.
U Gradu Vukovaru Dunav je historijski maksimum zabilježio 1965. godine, kada je iznosio 769 centimetara. U toj poplavi evakuisano je oko četiri i pol hiljade Vukovaraca, a
Dunav je teško oštetio i uništio više od stotinu kuća.
U međuvremenu, ušće Vuke u Dunav je izmješteno i uređeno, izgrađeni su nasipi, a u poplavi iz 2006. godine kada je vodostaj Dunava zabilježio u gradu 719 centimetara, načinjena je, prema prijavama građana, šteta od oko 67.000 eura (500.000 kuna).
U Hrvatskim vodama očekuju da će Dunav tokom subote u Vukovaru narasti još nekoliko centimetara, a vrh vodnog vala očekuje se u u nedjelju kada bi trebao i napustiti Hrvatsku.
Preventiva
Visoki vodostaj Dunav će bilježiti još narednih sedam do deset dana.
Vrh plavnog talasa pomjera se ka Novom Sadu, a vodostaj Dunava kod Bezdana postepeno opada, izjavio je u subotu načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić.
Marić je Tanjugu rekao da je još jedan spasilački tim sa područja Apatina preventivno poslat u Beočin da bi se ojačale odbrane od poplava.
Oko 200 kuća iz nebranjenog dela u Beočinu je, podsjetio je Marić, evakuisano i čeka se da prođe poplavni talas kako bi se ljudi vratili normalnom životu.
Marić je dodao i da je održan sastanak Radne grupe za odbranu od poplava, a dogovoreno je da se kontaktira Hidroelektrana Ðerdap da bi se vidjelo da li može da dođe do bržeg protoka vode.
Izvor: Agencije