Analitičari: Najlošiji Parlament BiH do sada

Bebe bez jedinstvenih matičnih brojeva (JMB) digle su na noge građane u Bosni i Hercegovini, no, vlasti se i inače nisu pokazale posebno efikasne. Analitičari upozoravaju da su se, sve vrijeme nakon izbora 2010. godine bavili – najviše samim sobom.

„Tišina, Parlament radi“ simbolična je akcija demonstranata kojom pozivaju izabrane predstavnike na posao. No, u zgradama bh. institucija se trenutno ne događa ništa.

Sada se trebaju dogovoriti jesu li sigurni ili ne, ranije se nisu mogli dogovoriti oko zakona o matičnom broju i nizu drugih pitanja. Novinarka Rubina Čengić smatra kako se  vrlo malo dogovora postiže o nečemu što je opći interes.

Ali, kad je riječ o interesu samih zastupnika bitno je drukčije.

„Oni su uspjeli da potpišu platforme, sporazume, raspodjele fotelje. Onda su usvojili Izborni zakon kojim zatvaraju kandidatske liste, vrlo sporan zakon o finansiranju političkih partija, užasan zakon o sukobu interesa, pripremaju izmjene zakona o slobodi pristupa informacijama“, kaže Čengić.

„Dakle, kad je nešto što štiti njihove interese i prava, onda su vrlo spremni da se dogovore.“

Rekordne plaće

Nevladine organizacije pozivale su parlamentarce na jednaku efikasni i danonoćni rad kad je riječ o pitanjima poput matičnih brojeva ili izmjene Ustava, no bezuspješno.

Analitičari Centra civilnih institucija tvrde kako je ovaj saziv parlamentarne skupštine jedan od najlošijih dosada. Osam mjeseci čekalo se na konstituiranje Parlamenta nakon izbora, 16 mjeseci na izbor Vijeća ministara.

Prethodni saziv Parlamenta usvojio je 170 zakona u cijelom mandatu. Sadašnji saziv, ovim tempom,  neće dostići ni 50 posto tog, inače slabog, rezultata.

U prvom tromjesečju ove godine Parlament je usvojio tek pet zakona, dok je hrvatski Sabor istovremeno usvojio 60, a Narodna Skupština Srbije 35.

Bh. zastupnici su rekorderi u slabom učinku, ali i najvećim plaćama.

„Rezultati su iznimno loši, a pritom naši parlamentarci mjesečno imaju ukupna primanja, negdje 4.800 pa i više tisuća maraka. Usvoje samo pet zakona, odbiju šest, a ipak su najplaćeniji i bolje plaćeni od kolegica i kolega i u Crnoj Gori, Srbiji, Makedoniji, Hrvatskoj i tako dalje“, navodi Ivica Ćavar (CCI).

Milionski gubici

Bosna i Hercegovina jedina u regiji nije aplicirala za članstvo u Evropskoj uniji, prijeti joj se izbacivanjem iz Vijeća Europe, dok je zbog neažurnosti počela gubiti milione eura iz europskih IPA fondova.

Gube najviše građani. Ekonomski stručnjak Vjekoslav Domljan smatra da demonstracije i nerad državnih vlasti mogu sada izazvati dvojake ekonomske učinke.

„Ako Vlada ne počne funkcionirati bolje nego što je funkcionirala prije, onda možemo reći da je rezultat kolektivnih akcija bio negativan. Ako se ostvari pritisak, pa Vlada počne funkcionirati bolje, odnosno postane zaista jedno dobro, efektivno javno dobro, što mi svi priželjkujemo, onda će rezultati ovih kolektivnih akcija biti dobri i poželjni za građane BIH“, smatra on.

Demonstranti u tzv. beboluciji dali su rok vlastima do 30. lipnja, podsjeća novinar Al Jazeere Ivan Pavković iz Sarajeva.

„Do tada, kažu, šute i čekaju. Iz Parlamenta, zasad, odgovora nema.“

Izvor: Al Jazeera


Reklama