Hrvatska uvela vanredne mjere za sliv Dunava

Vodeni val će u četvrtak stići do mađarskog grada Mohača, što je 25 kilometara od Batine (Reuters)

Voditelj Glavnog centra odbrane od poplava Republike Hrvatske, Zoran Đuroković, izjavio je u srijedu navečer da je učinjeno sve što je bilo moguće kako bi se spremno dočekao veliki vodeni val na Dunavu, koji se očekuje u četvrtak u Hrvatskoj.

On je kazao da će vodeni val stići prije nego što se očekivalo.

“U svakom slučaju vodeni val će u četvrtak stići do mađarskog grada Mohača, što je samo 25 kilometara od Batine, dok se u Hrvatskoj može očekivati od podneva do poslijepodnevnih sati”, kazao je Đoroković za Hinu.

Vodostaj Dunava kod Batine u četvrtak navečer dostigao je plus 760 centimetara, a Drave kod Osijeka plus 490 cm.

Vanredne mjere u slivu Dunava

Hrvatske vode su za cijeli su sliv Dunava u srijedu proglasile vanredne mjere odbrane od poplava, pa se snagama na terenu priključilo 40-ak bivših vojnika koji su u Vukovar stigli iz Zagreba.

Iz Hrvatskih voda su za Al Jazeeru rekli da će vrh vodenog vala biti niži od historijskog maksimuma.

Hrvatska je angažirala nekoliko stotina vojnika koji će pomagati u odbrani od poplavnog vala.

Centralna Evropa i dalje se bori protiv velikih poplava. Situacija u Njemačkoj najteža je u nizinskom području oko rijeke Labe.

Osam hiljada ljudi je moralo napustiti svoje domove u gradu Stendalu. Stanovništvo starog kvarta iz Lauenberga blizu Hamburga je, također, evakuirano.

Šteta od poplava u Njemačkoj se procjenjuje na 12 milijardi eura.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama