Nesigurni uvjeti rada u rudniku Sasa

Makedonski rudnik Sasa zapošljava 380 ljudi. U četiri godine ondje je poginulo sedam rudara za što porodice stradalih krive vlasnike rudnika koji ne poštuju sigurnosna pravila.

Rudari upozoravaju na previsoke norme koje nameću ruski vlasnici, izvijestila je Milka Smilevska, novinarka Al Jazeere.

Ti ljudi izgubili su svoje očeve – rudare u nesrećama u rudniku Sasa u Makedonskoj Kamenici.

Daniela Mitrevska kaže da ne vjeruje ni rudarskim inspektorima ni javnom tužilaštvu, koji su utvrdili da je njen otac Mladen nastradao u nesreći.     

“Znali su da nemaju projekt za tu lokaciju, a poslali su mog oca da radi na tom radnom mjestu i on je poginuo. I niko ne preuzima odgovornost. Ko ima pravo da svjesno riskira život jednog rudara?”, upitala je Mitrevska.

Otac Nataše Stamenkovske otrovao se u jami ugljenmonoksidom. Umro je prije nego što su ga prevezli do bolnice.

I taj rudar je poslan da radi na mjestu gdje nije smio, kaže izvještaj rudarskog inspektora.

Bez odgovornosti

Stamenkovska je rekla: “Mjesto je bilo zabranjeno za rad, jer je bilo rizično. S tim informacijama rudnik je trebalo da preuzme svoju odgovornost, ali dosad ništa”.

Oca Dejana Ivanovskog usmrtio je veliki kamen koji je pao na njega. Kaže da su rudari potrošni materijal za vlasnike i za državu.

Crnom bilansu, čini se, nema kraja. Prije dvije sedmice, u rudniku je nastradao 27-godišnji Daniel Velkov.

Rudarski inspektor kaže da je do nesreće došlo kad su se sudarile dvije kompozicije. Sigurnosni propust je što jedan od vozova nije imao svjetlo i rudara pratioca. Istražuju se i druge okolnosti.

“Ključni razlog za nesreću ne mora biti to što nije bilo rudara u prednjem vagonu”, ocijenio je rudarski inspektor Eštref Imeri.

Menadžeri rudnika kažu da će pojačati sigurnosne mjere u Sasi.    

Maksim Prohorov, direktor rudnika Sasa, rekao je: “Neophodne su još strožije mjere u provođenju sigurnosti pri radu. Treba da se radi isključivo prema pravilnicima koji su doneseni na osnovu glavnog rudarskog projekta”.

Zaštita rudara

“Sedam rudara je poginulo u rudniku Sasa za četiri godine. Iz ruske kompanije Solvay, koja upravlja rudnikom, kažu da godišnje troše po 500 evra na zaštitu jednog rudara”, izvijestila je Smilevska.

Bivši sindikalista tvrdi da je sigurnost smanjena zato što su rudari u trci da ispune visoke norme koje su postavili ruski vlasnici. Kaže da je obim posla duplo veći otkako su ih preuzeli, a broj rudara u jamama je smanjen.

Sašo Jovanovski, rudar u Sasi, je kazao: “Mnogo veći obim posla se traži od radnika i vrši se veliki pritisak. Šefovi prijete rudarima: završi posao, ima drugih koji bi došli na tvoje mjesto”.

Rudari u Makedoniji moraju napuniti 59 godina da bi išli u penziju uprkos tome što imaju beneficirani staž. Gradonačelnik Makedonske Kamenice zalaže se da se penzioni zakon promijeni.

“Treba da se prizna beneficirani staž, kako bi rudari mogli sa četrdeset godina staža da idu u penziju”, kazao je Darko Mitevski, gradonačelnik Makedonske Kamenice.

Rudari u rudniku Sasa rade za prosječnu platu od 400 eura mjesečno, a rudnik zapošljava njih 380.

Izvor: Al Jazeera
 


Reklama