Radnici Diokija zauzeli zgradu kompanije

Radnici hrvatske firme Dioki, nekad uspješnog proizvođača petrohemikalija u utorak su u Zagrebu, nakon neuspješnog sastanka, iz sjedišta uprave izbacili članove uprave i zauzeli zgradu.

Plate i otpremnine nisu dobili mjesecima i od Vlade traže pomoć. Ministar finansija poručuje da traži ulagače i da nema više vremena za zahtjeve radnika.

Dvadesetak radnika Diokija na smjene čuva upravnu zgradu. Vrijeme krate pijući kafu i slušajući novosti na radiju.

Na rubu živaca

“Bojan Kovačević u ovoj petrokemijskoj tvrtki radi 25 godina. On, kao i mnoge njegove kolege mjesecima ne prima plaću”, izvještava Ana Mlinarić.

Ni radnici, koji su sporazumno otišli, nisu dobili otpremnine. Kovačević za Al Jazeeru govori o tome da su njegove kolege na rubu živaca i jedva spajaju kraj s krajem.

“Uz sve svoje zarađene plaće, koje ne možete dobit možete misliti kako se živi. Pod ovrhama, blokiranim računima, nekima je i gore nego meni. Ne nalazite više izlaz”.

Radnici Diokija plate nisu primili od 7. mjeseca prošle godine i od ministra Linića traže isplatu bar dijela dugovanja kako bi imali za osnovne životne potrebe.

Traže da se barem dok traje predstečajni postupak kompanije izuzmu od plaćanja računa i zaštite od ovrha. No, Vlada, prema njihovom mišljenju, uvijek ima prečeg posla.

“Sad su svi zabavljeni lokalnim izborima, onda će biti euforija oko ulaska Hrvatske u  EU, pa će godišnji, političari će na Jadran, Karibe, doći će i 9. mjesec i kraj godine, a naša situacija neće biti riješena”, žale se radnici.

Novi vlasnici za ovu hrvatsku kompaniju traže se već dvije godine. Posljednji investitor turski Caliskan, nakon što je naplatio državna jamstva u iznosu od pet miliona eura, napustio je kompaniju i radnike vratio na početak.

“Neka se izvole s nama naći, prvenstveno Ministarstvo financija i gospodarstva i neka pronađu, neka nam daju neku kaparu za to naše zemljište, neka pronađu modus kako da ljudi prežive”, govori Srđan Perković, povjerenik Sindikata naftnog gospodarstva.

Potencijalni ulagač

Sastati se, sudeći prema riječima ministra Linića, ipak neće.

“Vlada će završiti posao s obzirom da imamo jednog potencijalnog ulagača koji bi preuzeo i pokrenuo proizvodnju. Sa sindikatima nemamo o čemu razgovarati dok ne riješimo stečajnu nagodbu. Previše smo potrošili na zahtjeve radnika”, kaže Slavko Linić, ministar finansija.

Potencijalni ulagač je kompanija Crodux plin umirovljenog generala Ivana Čermaka.

Izvor: Al Jazeera


Reklama