Mediji o presudi čelnicima ʽHerceg-Bosneʼ

Prlić i ostali su osuđeni na ukupno 111 godina zatvora za ratni zločin u BiH (EPA)

Haška presuda šesterici rukovodioca hrvatske paradržave “Heceg-Bosne” u BiH i reagovanja na nju okupirali su naslovne i prednje strane svih novina u Hrvatskoj koje su u četvrtak izašle, mada Hrvatska obilježava dva praznika.

“Zabrinuti Zagreb, ogorčeni Mostar – 111 godina za zločine u BiH”, ističe Jutarnji list, navodeći da su šesterica Hrvata kažnjena zbog tadašnjeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i ministra odbrane Gojka Šuška.

Jutarnji list navodi da je po presudi cilj serije zločina bio protjerivanje muslimana s područja “Herceg-Bosne” i aneksija područja Hrvatskoj, uz naglasak da je sudija Antoaneti imao izdvojeno mišljenje da Hrvati nisu agresori u BiH.

List donosi i reagiranja hrvatskih političara, ističući ocjenu premijera Zorana Milanovića da nije bilo zločinačkog poduhvata i da Hrvatska ima jake dokaze o tome.

S druge strane, list daje izjave predsjednika Ive Josipovića da je Hrvatska griješila prema BiH, dok je šef opozicionog HDZ-a Tomislav Karamarko izjavio da bi, da Tuđman nije reagovao, Milošević okupirao BiH.

Reakcije zatvorenika

Komentator Davor Butković ističe da je u srijedu u Haagu donesena teška presuda koju je trebalo očekivati.

Riječki Novi list ističe da je za Haag Hrvatska kriva za zločinački poduhvat, ističući da su za 111 godina zatvora šesterici bosanskih Hrvata krivi Tuđman, Šušak i tadašnji šef Glavnog štaba Janko Bobetko.

I riječki dnevnik donosi reagovanja političara, kao i ocjene dvojice zatvorenika hrvatskih logora iz Stoca, da bi Zagreb, da nisu ratovali Hrvati i Bošnjaci, danas bio glavni grad Bošnjaka.

Milanović smatra da nije bilo zločinačkog poduhvata [AFP]

Sarajevsko Oslobođenje, ipak, iz Zagreba izvještava tako što komentare hrvatskih dužnosnika prenosi pod naslovom “I agresor i saveznik”.

Uz sadržaj presude list prenosi i brojna reagiranja iz zemlje, iz kojih je vidljivo kako bošnjačka i hrvatska stajališta o presudi ostaju podijeljena, a činjenice se i dalje različito tumače.

Nada u žalbu

Izrečene presude u Haagu protiv protiv šest čelnika “Herceg-Bosne” koji su proglašeni krivima za udruženi zločinački poduhvat naišle su na mješovite prve reakcije u Hrvatskoj, navode u četvrtak slovenski mediji.

“Sud u Haagu presudom je potvrdio tezu o hrvatskoj agresiji na BIH, što je izazvalo slabo raspoloženje hrvatskog državnog vrha, no u Zagrebu se nadaju da bi najavljeni žalbeni postupak mogao donijeti za Hrvatsku povoljniji epilog”, navodi ljubljansko Delo.

“Pravu glavobolju za Zagreb predstavlja konstatacija Suda, prema kojemu je Hrvatska bila agresor na BiH”, navodi ljubljanski Dnevnik.

Politički vrh Hrvatske je “razočaran” presudom koja tereti državu i njeno nekadašnje vodstvo s prvim predsjednikom Franjom Tuđmanom za ulogu u ratu u BiH s kvalifikacijama o udruženom zločinačkom poduhvatu i agresiji, te visokim izrečenim kaznama, a prve reakcije su “mješovite”, navodi vodeći slovenski dnevni list.

Ljubljanski dnevni list Dnevnik navodi da je ono što se u presudi posebno ističe konstatacija kako se radilo o udruženom zločinačkom poduhvatu koji je predvodio Tuđman. “To već izaziva žučne reakcije u Hrvatskoj, no pravu glavobolju za Zagreb predstavlja konstatacija Suda, prema kojemu je Hrvatska bila agresor na BiH”, navodi list.

Tuđmanova ideja

Dnevnik dodaje da su advokati optuženih na visoke kazne najavili žalbe, te upozorili na to da bi kvalifikacija o zločinačkom udruživanju i agresiji mogla biti temelj za tužbu BiH protiv Hrvatske.

Premijer Milanović je naglasio da kvalifikacije iz presude ne odgovaraju stvarnosti, a jedan hrvatski internetski portal kaže da je krajnje vrijeme za “detuđmanizaciju” države koja za mjesec dana postaje punopravna članica EU-a, navodi slovenski Dnevnik.

„Prliću 25 godina, zločin osmislio Tuđman“, naslov je beogradskog dnevnika Danas.

Taj medij naglašava da je presudom utvrđeno kako je cilj zločina bio uspostavljanje „hrvatskog entiteta, delimično u granicama Hrvatske banovine iz 1939. godine“, nasilnim i trajnim protjerivanjem muslimanskog stanovništva iz osam općina u BiH.

Izvor: Agencije


Reklama