Mladi zainteresirani za sredstva IPA fondova

Bosna i Hercegovina nedovoljno koristi sredstva evropskih fondova, upozoravaju nevladine organizacije. Djelimično zbog zastoja u reformama, ali i zbog nedovoljne informiranosti o tome ko može dobiti sredstva i kako.

Predstavnici nekih omladinskih organizacija riješili su da to promijene, javlja reporterka Al Jazeere Ljiljana Smiljanić.

Branko Ćoćkalo, koji je došao iz Mrkonjić Grada u Banju Luku da studira historiju, kaže da će, kada diplomira, posao potražiti u inostranstvu. Smatra da BiH nema šta da mu ponudi.

Nedovoljno iskorišteni fondovi

„To je jedino rješenje. Da bi nešto uradio, moraš otići. Ovdje ne možeš ništa uraditi i ne možeš uspjeti“, smatra Branko.

Poput njega razmišlja većina omladine u BiH. To pokazuje i statistika nekih nevladinih organizacija. Više od 60 posto mladih želi da napusti BiH, jer smatra da tu za njih nema posla ni budućnosti.

Ipak, smatraju da su evropski fondovi šansa za sve u BiH, pa su organizirali „Info dan”, koji je priprema terena za obuku za prenošenje iskustava o tome kako se može doći do tih sredstava.

“Do ovih godina nismo to dovoljno iskoristili. Evo, to je jedan naš doprinos da  novac, koji mi dajemo Evropskoj uniji, odnosno naši poreski obveznici, vratimo kroz fondove, koji nam jesu dostupni”, kaže Bojana Trninić iz Centra za razvoj mladih “Perpetuum mobile”.

Evropske institucije nude približno 30 programa. Pružaju finansijsku podršku za projekte iz raznih oblasti. Međutim, BiH može da koristi samo dio. Razlog je zastoj u reformama, ali i stalna politička kriza. Primjer su IPA fondovi, odnosno instrumenti predpristupne pomoći.

BiH još nema status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. To znači da ima pravo na korištenje dvije od pet komponenti IPA fondova. Odnose se na jačanje institucija i prekograničnu saradnju. Srbija i Hrvatska koriste svih pet. Od 2007. do 2013. godine u zemljama regiona na snazi je IPA 1.

Tim programom ukupno je predviđeno 11,4 milijarde eura za zemlje regiona. BiH je iskoristila više od 650 miliona. Hrvatska je imala na raspolaganju gotovo milijardu eura. Srbiji je namijenjeno 1,4 milijarde.

Obuka za pisanje projekata

Ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju svi očekuju promjene. Od sljedeće godine na snagu stupa i IPA 2. Srbija bi trebalo da dobije dodatna sredstva. Tome se nadaju i u BiH.

“Mi ćemo raditi projekte međunarodne saradnje, odnosno prekogranične saradnje ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju. Naravno, uvijek je bolje kad dva partnera apliciraju za projekte, odnosno za novac”, kaže Nada Tešanović, ministarka omladine, porodice i sporta u bh. entitetu Republika Srpska.

Mladi pojašnjavaju da će partneri biti organizacije iz regiona i vjeruju da će tako imati više šansi i kvalitetnije projekte.

Branko, ipak, nije siguran da oni mogu nešto promijeniti. Nije se informirao, ali ne vjeruje da će to poboljšati uvjete života, obrazovanja ili zaposlenja.

“Jednostavno, i kada si obaviješten, i kada dođeš u omladinske organizacije, ne možeš tek tako da predaš svoj projekat, jer ti treba uvijek neko ko će te pogurati u tome svemu”, kaže Branko.

Predstavnici omladinskih organizacija kažu da će u narednom periodu organizirati obuku za pisanje projekata. Kažu da u BiH nema dovoljno ljudi koji to znaju. Podsjećaju da je i ranije bilo obuka, ali slaba iskorištenost fondova pokazuje da ta znanja nisu primjenjena. Zato poručuju da će ih mladi znati iskoristiti.

Izvor: Al Jazeera


Reklama