MMF za zamrzavanje plata i penzija u Srbiji

Vlada Srbije suočena je sa sugestijom MMF-a da razmisli o zamrzavanju plata i penzija. Takav potez dodatno će sniziti životni standard građana. Aranžman sa MMF-om, Srbiji treba kako bi mogla povući kredite koje je već dogovorila.
Odlazak u penziju gotovo svakog u Srbiji dovodi u situaciju da ima višak slobodnog vremena, ali i manjak novca.
Zbog 200 eura koje u prosjeku mjesečno dobijaju, penzioneri imaju možda najniži životni standard u Srbiji.
Tomislav Nešić, penzioner, objašnjava: “Ako platiš struju, komunalije, hranu, nema dovoljno za život. Pogledajte, ljudi kupuju samo hleb i mleko.”
‘Penzioneri će umirati’
Najgora godina za penzionere, kako priznaju, bila je 2009. kada su im bila zamrznuta primanja. Toga se i sada pribojavaju.
“Penzioneri će umirati, jer neće imati više od čega da žive ukoliko bude zamrzavanja plata i penzija.”
Godine 2009. bi penzionerima i zaposlenima u državnim službama mogla da se ponovi, naročito poslije razgovora Vlade i Međunarodnog monetarnog fonda.
“Imam noćne more zbog stanja srpske ekonomije. MMF je rekao da moramo da zamrznemo plate i penzije. Da li će odgovor biti: ‘Nećemo ništa da zamrzavamo’, jer narod obožava da to čuje?” Moramo da razgovaramo o tome, da vidimo kako da izlečimo srpsku ekonomiju, pa makar i izgubili naredne izbore”, kaže Aleksandar Vučić.
U Narodnoj banci Srbije ipak ne očekuju drastične mjere, jer bi to dodatno unazadilo standard građana, ali ističu da su hitne mjere Vlade neophodne. To je, kako kažu, potvrđeno i u razgovoru sa MMF-om.
Veselin Pješčić, viceguverner Narodne banke Srbije, kaže: “Nisu tražili zamrzavanje plata i penzija, ono što su oni sugerisali jesu reforme koje treba preduzeti kako bi se deficit i nivo javnog duga održali na nivou koji je održiv.”
Da bi Srbija krenula u privredni rast, smatraju u Centralnoj banci, neophodno je da godišnje investicije budu bar milijardu eura.
Stojan Stamenković iz Ekonomskog instituta kaže: “Ne kažem da je nerealna procena koju je dala NBS, ali ta milijarda direktnih stranih investicija nije dovoljna za pokretanja investicionog ciklusa i nije dovolja ni za pokrivanje rupe koja se može pojaviti u platnom bilansu.”
Velika rupa u budžetu
Ekonomiju Srbije dodatno opterećuje i velika rupa u budžetu, koja je zbog smanjenog priliva novca u četiri mjeseca ove godine dostigla 700 miliona eura.
U ministarstvu finansija kažu da će do kraja maja pripremiti novi paket mjera kojim bi deficit trebalo da bude smanjen za 1 posto.
“Ministarstvo finansija već je našlo način da smanji taj nedostatak novca. Izmenama poreskih zakona uštedeće 300 miliona eura, ali trošak neće biti na državnoj kasi već na građanima zbog povećanja poreza i lokalnim samoupravama zbog smanjenih dotacija iz budžeta”, izvještava Marko Subotić, reporter Al Jazeere.
Krupne ekonomske mjere, kako najavljuju iz Vlade, neće biti donesene prije septembra, za kada je zakazan početak pregovora sa MMF-om.
Izvor: Al Jazeera