Sve manja potrošnja u Sloveniji

Na ljubljanskoj tržnici sve više praznih stolova. Potrošnja iz dana u dan je sve manja. Ljudi razgledaju, kupuje se samo neophodno. Bit će još i gore, kaže jedan prodavač, pogotovo na planirano povećanje PDV-a s 20 na 22 posto.
„Ako nama dižu cijene, mi tu dižemo cijene, to je tako. Ako je u nabavi skuplje to je tako i to je neizbježno, mislim da će sve otići gore za barem 20 posto“, govori Jožef, prodavač na ljubljanskoj tržnici.
Planirane uštede
Nada u skori ekonomski oporavak, sve je slabija.
“Ako će biti daljnih poskupljenja, ne mogu računati da će biti bolje”, ističe Marijan Demšak iz Ljubljane.
“Ja mislim da je jedina budućnost za mlade odlazak u inostranstvo. I neka odu, ako mogu, čim prije. Vidjeli smo u Hrvatskoj da povećanje PDV-a nije donijelo nikakve učinke, tako da ja mislim da to nisu koraci u pravom smjeru”, navodi Anja iz Ljubljane.
No, u Vladi Alenke Bratušek vjeruju da je smjer pravi. Programom finansijske stabilizacije i reformi planiraju se uštede u iznosu od pola milijarde eura.
Uz povećanje PDV-a, planira se osnivanje takozvane loše banke u koju bi se prebacile četiri milijarde eura nenaplaćenih kredita, te prodaja državnih poduzeća.
„Na listi za privatizaciju je 15-ak državnih poduzeća, između ostalog su i druga najveća banka u zemlji, Nova KBM, državna aviokompanija Adria Airways, Telekom Slovenija i Elan“, javlja iz Ljubljane reporter Al Jazeere Ivan Čorkalo.
“Sada smo bar vidjeli da su počeli nešto raditi i to je plus ovih mjera. A, minus je što se ne zna hoće li dugoročno proizvesti gospodarski rast”, navodi Aleš Ahčan sa Ekonomskog fakulteta Ljubljana.
Mjere s primjenom
U paketu ušteda, planirano je i rezanje plaća za 160.000 zaposlenih u javnom sektoru, o čemu sindikati s Vladom pregovaraju već sedmicama.
Analitičari smatraju kako predložene mjere mogu imati učinka, ali samo ako se odmah krene s primjenom u praksi.
U suprotnom, finansijska pomoć Europske unije bit će neophodna.
Izvor: Al Jazeera