Aflatoksin na nivou dozvoljenom u Srbiji

Proizvodne serije mlijeka za koje je analizom u Holandiji utvrđeno da odgovaraju standardima EU biće vraćene u prodaju (AFP)

Rezultati analize mlijeka iz Srbije rađenih u holandskoj laboratoriji pokazuju da nijedan uzorak ne sadrži aflatoksin M1 u vrijednosti većoj od dozvoljene u Srbiji, saopćilo je ministarstvo poljoprivrede Srbije.

Prema istim podacima, 15 uzoraka, odnosno 31,25 posto, ne sadrži aflatoksin M1 u vrijednosti većoj od dozvoljene u EU.

Dozvoljeni nivo aflatoksina M1 u EU iznosi 0,05 mikrograma po kilogramu. U Srbiji je trenutno dozvoljen nivo od 0,5 mikrograma po kilogramu.

Ministarstvo poljoprivrede primilo je iz laboratorije RIKILT Wageningen u Holandiji, jedine referentne u EU, izvještaj o prisustvu aflatoksina M1 u 48 uzoraka mlijeka, koje je po nalogu inspekcije povučeno iz prodaje u Srbiji 19. februara.

Proizvodne serije mlijeka za koje je ovom analizom utvrđeno da odgovaraju standardima EU biće vraćene u prodaju, dok će ostale biti uništene u skladu sa zakonom, ističu u ministarstvu.

Ministarstvo je objavilo i pismo holandske laboratorije, zajedno sa tabelom nivoa aflatoksina u uzorcima.

Najniži zabilježeni nivo aflatosina u mlijeku iz Srbije iznosi 0,014 mikrograma, dok je u dva uzorka naveden sadržaj te materije iznad 0,5 mikrograma.

Iz laboratorije su u pismu objasnili da, ukoliko se uzme u obzir stopa odstupanja od 29 posto prilikom izračunavanja nivoa aflatoksina, nijedan uzorak ne premašuje maksimalni dozvoljeni nivo u Srbiji.

Smjene zvaničnika

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložilo je Vladi Srbije smjenu vršioca dužnosti direktora Uprave za veterinu Ivana Soča i direktora Uprave za zaštitu bilja Jana Boćanskog, potvrđeno je Tanjugu u tom ministarstvu.

Ostale najavljene promjene izvršit će novi direktor Uprave za zaštitu bilja, dodaje se u saopćenju ministarstva.            

Prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić ranije je najavio da će zbog propusta biti smijenjeno najmanje četvero ljudi zbog „afere mlijeko“.

Vučić je kazao da će biti smijenjeni direktori Uprave za zaštitu bilja, Uprave za veterinu i načelnici Odsjeka za zdravlje i biljni karantin i Odjeljenja fitosanitarne inspekcije.

Državni sekretar u ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović izjavio je da se procjenjuje da li postoji potreba da se postepeno primjenjuje pravilnik koji predviđa smanjenje nivoa aflatoksina sa 0,5 na 0,05 mikrograma po kilogramu, jer EU ne obavezuje Srbiju do kada to mora da se uradi.

“Uprave za veterinu i zaštitu bilja vrše monitornig na terenu i prema mogućnostima, videćemo da li postoji potreba da se pravilnik postepeno uskladi, odnosno da se da jedan vremenski period u kome će biti postepeno smanjenje dozvoljene količine aflatoksina sa 0,5 na 0,05 mikrograma, jer Evropa ne obavezuje kada morate to da uradite”, rekao je Golubović.

Svaka zemlja treba da procijeni do kada to mora da uradi, a da to istovremeno bude u skladu sa realnim stanjem, rekao je Golubović.

On je, međutim, istakao da u trenutku ulaska u EU svaka zemlja, pa i Srbija, mora imati usaglašene sve standarde i procedure sa propisima EU.

Izvor: Agencije


Reklama