Sporne tržnice u drugom krugu fiskalizacije

Od 1. aprila u Hrvatskoj kreće drugi krug fiskalizacije. Za razliku od prvog, koji je obuhvatao ugostitelje, u drugom su trgovine na veliko i malo, kao i samostalni djelatnici poput advokata, stomatologa, ljekara, novinara i veterinara, obavezni da uvedu fiskalne kase.
Najveća bura podigla se zbog fiskalizacije tržnica, kojom bi prodavači prilikom svake kupovine bili obavezni da izdaju račun.
Dvogodišnji zlatni retriever Zak došao je na vađenje krvi.
Račun za pretragu, koji je platila njegova vlasnica, na kraju mjeseca veterinarska ambulanta prijavit će Poreznoj upravi.
Porast prijavljenog prometa
No, već od iduće sedmice, svi računi koje doktorica Silvija Rakočević izda u svojoj ordinaciji bit će automatski dostavljeni Poreznoj upravi.
„Samo moramo uključiti tu vrstu kompjuterčića malog za izdavanje računa fiskalizacije. To počinjemo od utorka, znači kod nas nema nikakvih problema. Mislim da smo svi morali izdavati račune, tako da ne vjerujem da će na veterinarima puno više zaraditi”, kaže Rakočević.
“Nakon prve faze fiskalizacije, Porezna uprava zabilježila je porast prijavljenog prometa za više od 30 posto kod obrtnika, te za više od 20 posto kod tvrtki, u odnosu na isto razdoblje lani”, javila je iz Zagreba reporterka Al Jazeere Ana Mlinarić.
Ususret drugom krugu fiskalizacije , u Poreznoj upravi se nadaju sličnim brojkama.
„Otprilike to bi moglo biti oko 25 do 30 tisuća poreznih obveznika. Isto tako, očekujemo da će promet biti veći nego što su bili prijašnjih godina”, kaže direktorica Uprave Nada Čavlović Smiljanec.
„Iako drugi krug fiskalizacije, koji kreće 1.4. uključuje i trgovinu na veliko i malo, prodavači na zagrebačkim tržnicama ipak još uvijek neće izdavati račune”, javila je Mlinarić.
Ne izdaje ih ni Zlata Jovanović, koja svoje voće i povrće iz Podstrane kraj Splita u Zagrebu prodaje već 15 godina.
„Šta god bude, spremni smo, iako nam neće biti drago, jer je ovo otvorena površina, plac nije zatvoren, ja ne znam kako će to funkcionirati”, smatra Jovanović.
Upravo je tehnička izvedba jedna od najvećih prepreka fiskalizacije tržnica, kaže glasnogovornik Tržnica Zagreb Miroslav Pupić-Bakrač.
Osim toga, kaže, tu je i evropski Zakon o hrani iz 2007. koji tržnicama i sajmištima na otvorenom garantira zadržavanje trgovanja u izvornom, tradicionalnom obliku.
Kupci se protive pravilu
„To je tržnica, jedna agora, jedan trg gdje se nešto događaiskreno i iz prve ruke, nema glume. E sad ta bi fiskalizacija unijela malo zbrke u sve to. Ne bi to podigla na višu razinu nego bi to vraćala ili snizila na običnu trgovinu, a tržnica to ne može biti”, kaže Pupić-Bakrač.
Jednako misle i kupci.
„Ja mislim da nema, da taj stari način tržnica, da je to neuništivo. Narod voli ovako, a i ljudi su navikli na taj način”, kaže Zagrepčanin Ferdinand.
Njegova sugrađanka Štefanija kaže da je uvođenje fiskalizacije na tržnicama nemoguće.
“Od novog sistema kontrole prometa prodavače do 30.juna štiti postojeći zakon o PDV-u. A odgovor na pitanje što će s tržnicama biti nakon toga datuma, ne zna ni Porezna uprava. No, jedno je sigurno, dobro raspoloženje na tržnicama ni fiskalizacija ne može pomutiti”, javila je Mlinarić.
Izvor: Al Jazeera