Protestirali radnici INA-e u Hrvatskoj

Više od hiljadu radnika hrvatske naftne kompanije INA protestiralo je pred sjedištem firme.
Protive se planovima uprave o ustupanju dijela poslova drugim firmama i osobama, smanjenju broja zaposlenih i namjeri da pravilnikom o radu, umjesto kolektivnim ugovorom, regulira prava zaposlenih.
Uprava uzvraća – protest je ignoriranje ekonomske realnosti.
“Ljuti su na upravu, koja osniva novu tvrtku, gdje planira zaposliti radnike s benzinskih postaja. No, ne i svih dvije i pol tisuće ljudi. Za njih 187 ne bi bilo mjesta”, izvještava Ivana Brkić.
Početak kraja
Radnici se boje da je to početak njihovog kraja.
“Zbog toga što nije došlo do potpisa kolektivnog ugovora, zbog toga što poslodavac nam želi uzeti radnička prava, zbog toga što bi sutra sa tim novim kolektivnim ugovorom mogli ostati doslovce na ulici”, kaže jedan uposlenik.
Pa su s ulice, upravi na njihove prijedloge rekli ‘ne’.
Jelica, zaposlenica INA-e, kaže: “Plaće nam žele smanjiti za 40 posto, nemamo ni osnovno za život”.
Transparentima „izdali ste nas” i “mi nismo vaše ovce, mi smo vaše blago” radnici INA-e izrazili su protivljenje izdvajanju radnika s benziskih postaja iz INA-e.
Iz uprave su se oglasili saopćenjem. Iznenađeni su organiziranjem protesta.
“Organiziranje prosvjeda u ovom trenutku ignoriranje je ekonomske realnosti i kršenje svih postulata pregovaranja u dobroj vjeri”, stoji u saopćenju. Dobroj vjeri nada se i Hrvatska, koja ima svoj interes u INA-i.
Država ima udio od 44,84 posto dionica, dok je mađarski MOL vlasnik 49,08 posto dionica.
Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader nepravomoćno je osuđen da je za mito od 10 miliona eura predao upravljačka prava MOL-u, iako nisu većinski vlasnici kompanije.
U sadašnjoj vladi očekuju da INA, koja dvije godine zaredom bilježi veliku dobit – nju i investira.
Ivan Vrdoljak, ministar gospodarstva, kaže: “Ako se to nije učinilo prethodnih godina, to očekujemo ove godine, tako da dobit iz prošle godine može samo dijelom ići u isplatu. Jedno pravo se ne kosi s drugim. Nama je interes i da tvrtka radi i da se investira. Naravno da je tamo veliki prostor za velika radnička prava i siguran sam da će se ispoštovati”.
Vlada zasad šuti
Za razliku od radničkih prava o kojima govore, u Vladi zasad šute o mogućim izmjenama Zakona o privatizaciji INA-e. Ne šute, međutim, radnici, koji se tome protive.
Maja Rilović iz Sindikata radnika INA-e i Društava INA-e Zagreb, kaže: “Ukoliko se donese izmjena zakona o privatizaciji INA-e, a kojima se država odriče posebnih prava u INA-i vezanih uz zaštitu interesa i sigurnosti RH, nama se to čini kao prepuštanje INA-e Mol-u i legalizaciju sadržaja Dioničarskog ugovora”.
Ogluše li se Vlada i uprava na njihove zahtjeve, zaposlenici INA-nih benzinskih stanica vjerovatno će u štrajk.
Izvor: Al Jazeera