Zbog uskraćivanja ćirilice, najavljena tužba

Smatra da bi izborna povjerenstva u trebala predložiti nacrt glasačkih listića na ćirilici (AP)

Srpski demokratski forum (SDF) najavio je u srijedu da će podnijeti ustavnu tužbu protiv rješenja Državnog izbornog povjerenstva (DIP), koje je odbilo SDF-ov zahtjev da se pripadnicima nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave, u kojima čine više od 33 posto stanovništva, na izborima za Evropski parlament osiguraju glasački listići na njihovom jeziku i pismu.

Predsjednik SDF-a Veljko Džakula objasnio je da je riječ o pravu zagarantiranom Ustavom, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina i Zakonom o službenoj upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina, a odbacio je tumačenje DIP-a da glasački listić nije službeni obrazac ili isprava.

Novinarima je predočio DIP-ov dopis županijskim izbornim povjerenstvima uoči lokalnih izbora 2009, u kojem stoji da su izborna povjerenstva na čijem će se području koristiti dvojezični glasački listići dužna Narodnim novinama dostaviti nacrt takvog listića.

“Mi smo čeprkajući saznali da se tada nije išlo na dvojezičnost zbog dogovora SDSS-a i HDZ-a”, rekao je Džakula.

Podsjetio je da je u Istarskoj županiji zagarantirana ravnopravna službena upotreba italijanskog jezika, iako italijanska manjina ne čini više od trećine ukupnog stanovništva.

“Učinjeno je to zbog stečenih prava i mi smo očekivali da će se i srpskoj zajednici, kao stečeno pravo, osigurati korištenje manjinskog jezika i pisma u sredinama u kojima su do rata činili više od trećine stanovništva i gdje je srpski jezik bio u ravnopravnoj službenoj upotrebi”, rekao je Džakula.

Različito tumačenje zakona

Smatra da bi izborna povjerenstva u 21 općini, te gradovima Vrbovskom i Vukovaru, u kojima Srbi čine više od trećine stanovništva, trebala DIP-u predložiti nacrt glasačkih listića na ćirilici, te da bi DIP morao osigurati takve listiće, kao što je predvidio 2009.

“Nemoguće je da DIP na jedan način tumači zakon 2009., a na drugi sada”, kazao je Džakula.

SDF traži i da se u tim općinama bez odgađanja uvede dvojezičnost i ćirilični natpisi, a njihov zahtjev podržava i Platforma 112, čija je koordinatorica Sandra Benčić upozorila da je uskraćivanje dvojezičnosti na izborima, s obrazloženjem da glasački listić nije službena isprava, uskraćivanje osnovnih prava.

Naglasila je da je riječ o dokumentu kojim se osigurava politička participacija te da država, kad zagarantira određena prava, mora osigurati i provođenje tih prava.

Benčić je odbacila tumačenja da insistiranje na dvojezičnosti dovodi do jačanja ekstremizma, ističući da “za govor mržnje nije kriva manjinska zajednica prema kojoj je govor mržnje usmjeren”.

Najavila je da će Platforma 21 uskoro organizirati skupove u pet većih gradova, kojima će od građana zatražiti da ne glasaju za one koji govorom mržnje žele ostvariti političke bodove.

Izvor: Agencije


Reklama